Radius kırık redüksiyonlarında suprakondiler radial sinir bloğu ile prosedürel sedasyon analjezinin karşılaştırılması
Comparison of 'supracondylar radial nerve block' and 'procedural sedation and analgesia' in the reduction of the radius fractures
  1. Tez No: 452282
  2. Yazar: MURTAZA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DURUSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Distal radius kırıkları toplumda üst ekstremite kırıklarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Distal radius kırıklarının insidansı 195.2/100.000 dir ve giderek artış göstermektedir. Yaşlılarda osteoporoza bağlı daha düşük enerjili travmalarda gözükmektedir. Bu çalışmanın amacı; Radius kemiği kırığının redüksiyonu ve alçılama işlemleri esnasında iki farklı tedavi grubunu (1. Sedasyon analjezi, 2. Suprakondiler radial sinir bloğu) redüksiyon Görsel Analog Skala (VAS) skoru, hastanede kalış süresi, komplikasyonlar, yan etkiler, hasta-hekim memnuniyeti, uygulama kolaylığı açısından karşılaştırmaktır. Prospektif olarak dizayn edilen bu çalışmada distal radius kırığı tanısı alan ve dışlama kriterleri dışındaki hastalar çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı. Bir gruba prosedurel sedasyon analjezi amaçlı Ketofol 0.5 mg/kg(ketamin 0.5 mg/kg, propofol 0.5 mg/kg) doz aralığında intravenöz yoldan uygulandı, diğer gruba ise ultrasonografi(USG) eşliğinde Suprakondiler radial sinir bloğu uygulandı. Sedasyon analjezi grubunda 20 hasta (6 erkek,14 kadın), Suprakondiler radial sinir bloğu grubunda 21 hasta (11 erkek,10 kadın) vardı. Gruplar arasında hasta-hekim memnuniyeti yan etki açısından anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Distal radius fractures are the most frequent upper extremity fractures in the whole population. The incidance of the distal radius fractures is 195.2/100.000 and the rate is increasing. It can be occur with low-energy trauma in the elderly associated with osteoporosis. The purpose of this study is to compare the two different treatment groups (1.Sedation analgesia, 2.Supracondylar radial nerve block) in the terms of reduction Visual Analogue Scale(VAS) score, the length of hospital stay, complications, side effects, patient-physician satisfaction and the ease of application. We prospectively enrolled the patients with the diagnosis of distal radius fracture and excluded from the exclusion criteria in this study. The patients who were included to the study were randomly saperated in to two groups. Ketofol was administered to the sedation and analgesia group's patients at the dose of 0.5 mg/Kg (ketamine 0.5mg/kg, propofol 0.5mg/kg) intravenously and supracondylar radial nerve block was performed to the other group's patients in the ultrasound guidance. There were 20 patients(6 male, 14 female) in the sedation and analgesia group and 21 patients(11 male, 10 female) in supracondylar radial nerve block group. There was no significant difference between the groups in the terms of patient-physician satisfaction and complications.