Determination of the impacts of marine farms on marine ecosystems by using remote sensing: Ildırı Bay
Balık çiftliklerinin denizel ekosisteme etkilerinin uzaktan algılama ile tespiti: Ildırı Körfezi
  1. Tez No: 299105
  2. Yazar: FETHİ BENGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL CAN BİZSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışma alanı olarak seçilen Ildırı Körfezi akuakültür aktivitelerinin yoğunluğu ile bilinmektedir. Balık çiftliklerinin deniz ekosistemine olası etkilerini uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri kullanımı ile değerlendirmek amacıyla, Şubat 2010 ve Şubat 2011 tarihleri arasında arazi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Etki, askıda katı madde, Secchi derinliği ve yüzey suyu sıcaklığı ile değerlendirilmiştir. ENVISAT üzerinde bulunan sensörlerden biri olan MERIS'ten elde edilen görüntüler askıda katı madde ve Secchi derinliği dağılımının belirlenmesinde kullanılmıştır. Bu çalışmada oluşturulan ampirik algoritma atmosferik düzeltme adımı sonrasında oluşturulmuştur. Analizler yapay sinir ağı ile uydu görüntülerinden üretilen veriler üzerine yoğunlaşmıştır. Coğrafi bilgi sistemleri sonuçları düzenlemek ve sunmak için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, bu çalışma sınırları içerisinde akuakültür aktivitelerinin çevresine açık bir etkisi yoktur. Mekansal çözünürlüğünün orta seviyede olması MERIS sensörüne ait görüntülerin Ildırı Körfezi'nde gerçekleştirilen akuakültür aktiviteleri için hasas olmadığı görülmüştür. Göreceli düşük çözünürlüğün yerel etkileri değerlendirmek konusunda yeterli olmamasına rağmen, bu çalışmanın ileride yapılacak çalışmalar için bir yol gösterici olacağını ya da arazi çalışmaları için bir tamamlayıcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Bay of Ildırı is one of the areas where the most intensive aquaculture activities have taken place along the Aegean coast of Turkey. In order to evaluate the possible impacts of aquaculture to the marine ecosystem by using remote sensing and geographic information systems, fieldworks performed in the bay between February 2010 and 2011. The impact is evaluated in terms of total suspended matter, Secchi depth and sea surface temperature. Images from MERIS sensor of the ENVISAT were used to determine distribution of Secchi depth and total suspended matter. Empirical algorithm performed after atmospheric corrections applying the analysis concentrated on the derivation of data from satellite imagery by artificial neural network technique. Geographical information system was used for data arrangement analysis and presentation purposes. Results show that as limitation of this study, there is no apparently impact of aquaculture activities to their environment in Ildırı Bay. Images of MERIS are not very sensitive because of its medium spatial resolution. Although it relatively lower resolution seems a problem to evaluate local impacts, the study will provide probably important input for further studies or will support as a complementary in field studies to increase understanding.