An investigation on the impacts of fish farming on the macrozoobenthos
Balık yetiştiriciliğinin makrozoobentosa etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 299114
  2. Yazar: MURAT ÖZAYDINLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL CAN BİZSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye' de, yarı kapalı kıyı havzalarında yüzer kafes kullanılarak yapılan deniz balığı yetiştiriciliği faaliyetleri 1985' den bu yana hızla gelişmektedir. Bu faaliyetlerinin bentik çevreye etkileri birçok çalışmada ortaya konmuştur. Bu çalışmanın ana amacı, bentik komunite yapısı, fiziksel parametreler, çözünmüş inorganik nütrientler ve organik karbon arasındaki bazı olası ilişkileri ve bunların Ildırı Körfezi'nde bulunan bir balık çiftiliğinin etkisini belirlemede gösterge olarak kullanılabilirliklerinin araştırılmasıdır.Örneklemeler, bir referans ve yedi istasyonda 4 mevsimsel arazi çalışmasında gerçekleştirilmiştir (Nisan, Temmuz, Kasım 2010 ve Şubat 2011) Sediman örnekleriBox Corer kullanılarak toplanmıştır. Birey sayıları (birey/m2) ve biyokütle (g/m2) her takson için ayrı ayrı tespit edilmiştir. Sadece Crustacea türleri mümkün olan en alt taksona kadar tayin edilmiştir. Komünite parametreleri (çeşitlilik ve düzenlilik indeksleri) her örnekleme dönemindeki her bir istasyon hesaplanmıştır. Küme analizi ve Çok Boyutlu Ölçeklendirme (ÇBÖ) analizi uygulanmıştır.Bu çalışmada, istasyonlar arasında fiziko-kimyasal parametreler açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bolluk ve biyokütlelerinde bazı değişimler gözlenmiş olsa da ana gruplar seviyesinde istasyonlar arasında bariz bir fark tespit edilmemiştir. Tüm mevsimlerdeki tüm istasyonlarda Polychaeta baskındı. Crustacea grubuna dahil olan kirlilik göstergeci bazı türler, kirlilik faktörünü ve etki derecesinideğerlendirmeye imkan sağlamıştır. Yetiştircilik alanında kirlilik göstergeci Crustacea türleri tespit edilmemiş, ancak iyileşme sürecinde olduğu varsayılan alanda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, marine fish farming activities, using the floating cages located in the semi-enclosed coastal basins, have been developing rapidly since 1985. The impacts of these activities on benthic environment were revealed by many studies. The main goal of this study is to investigate on some possible relationships between the benthic community structure, physical parameters, dissolved inorganic nutrients and organic carbon and their usability as indicators of the impact of a fish farm located in Ildırı Bay.Sampling was carried out during four seasonal cruises (April, July, November 2010 and February 2011) on seven stations and one reference station. Sediment samples were collected using Box Corer. The number of individuals (ind./m2) and biomass (g/m2) were determined separately for each taxon. Only Crustacea specimens were identified to lowest possible taxon. Community parameters (diversity and evenness indices) were calculated for each station in each sampling period. Cluster Analysis and Multidimensional Scaling (MDS) analysis was performedIn this study, significant differences were not found for the physico-chemical parameters between the stations. The obvious differences between the stations were not detected in major taxa level; even some fluctuations were observed in abundance and biomass of major taxa. Polychaeta was dominant at all sampling stations in all seasons. Some indicator species in Crustacea taxon allowed the evaluation of pollution factors and the degree of impact. There were not found any pollution indicator Crustacea species in farming area, but found in the area which was assumed to be in recovery process.