Karbazol yapısına sahip fonksiyonel malzemelerin sentezi
Synthesis of functional materials having carbazole moeity
- Tez No: 840756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE UZGÖREN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Karbazol halkaları, doğal olarak oluşan ve tıbbi olarak aktif çeşitli maddelerde bulunur. Biyolojik aktiflikleri, antikanserden antiinflammatuara kadar geniş çeşitlilik gösterir. Biyolojik aktivitelerin yanı sıra daha birçok kullanım alanı vardır. Boya ve plastik üretimi için kimyasal ham madde olarak kullanılır. Ayrıca, karbazol yapısı içeren polimerlerin özellikleri, fotoreaksiyonlar için çok yönlü duyarlaştırıcı olmalarını ve organik fotovoltaik cihazlar için umut verici adaylar olmalarını sağlamıştır. Karbazol ve karbazol yapısı içeren polimerik malzemeler, birçok alanda çok faydalı malzemeler oldukları için son yıllarda bu alanda da bilim insanlarının oldukça dikkatini çekmiştir. Karbazol bileşiklerinin kullanım alanlarındaki bu çeşitlilik bize karbazol-açil hidrazon ve karbazol-oksadiazol bileşiklerinin sentezlenmesinin hem literatüre hem de sanayiye büyük katkı sağlayacağını düşündürmüştür. Bu bilgiler ışığında, bu çalışmada, yeni karbazol-açil hidrazon ve karbazol-oksadiazol bileşikleri sentezlenmiş, saflaştırılmış ve yapıları karakterize edilmiştir. Daha sonra elde edilen 2 adet karbazol-açil hidrazon ve 2 adet karbazol-oksadiazol bileşiğinin elektropolimerizasyonu başarı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbazole rings are found in a variety of naturally occurring and they are medically active substances. Their biological activity varies widely, from anticancer to anti-inflammatory. Besides biological activities, it has many other uses. It is used as a chemical raw material for paint and plastic production. Moreover, the properties of polymers containing carbazole structure make them versatile photosensitizers for photoreactions and promising candidates for organic photovoltaic devices. Carbazole and polymeric materials containing carbazole structure have attracted the attention of scientists in recent years, as they are very useful materials in many fields. This diversity in the usage areas of carbazole compounds made us think that the synthesis of carbazole-acyl hydrazone and carbazole-oxadiazole compounds will make a great contribution to both the literature and the industry. In the light of these studies, in this study, new carbazole-acyl hydrazone and carbazole-oxadiazole compounds were synthesized, purified and their structures were characterized. Then, electropolymerization of 2 carbazole-acyl hydrazone and 2 carbazole-oxadiazole compounds was successfully carried out.