Analyzing the communication and coordination processes in Sabiha Gökçen International Airport's new terminal building wayfinding project
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yönlendirme projesinde iletişim ve koordinasyon süreçlerinin analizi
- Tez No: 299134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT GÜNHAN, YRD. DOÇ. DR. S. ZEYNEP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Koordinasyon, bina yapım sürecinde tasarım ve yapımı takip eden üçüncü ana fonksiyondur. Koordinasyon, projenin hedeflerine ulaşmak için iyi tanımlanmış yöntemler ve iletişimin her yöne sorunsuz akışını içeren hassas bir yönetsel aktivitedir.Bu çalışma varolan koordinasyon teorisi üzerine kurgulanır ve Malone ile Crowston'ın (1994) tanımladığı dört anahtar koordinasyon sürecinden yararlanır. Bu süreçler (1) Paylaşılan kaynakların yönetilmesi (2) Üretici-tüketici ilişkisinin yönetilmesi (3) Eşanlı kısıtların yönetilmesi (4) Görev/alt-görev bağımlılığının yönetilmesidir. Bu dört süreç yorumlanarak Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yönlendirme projesi koordinasyonundan elde edilen e-posta bütünü çalışması için hazır hale getirildi. Yönlendirme projesinin organizasyon şeması e-posta iletişim analizinin yüklenici, danışman ve tasarım firması arasında gerçekleştiğini belirledi. Ağ merkeziyet ölçümleri için sosyal ağ analizi yöntemi kullanıldı. Derece, arada olma ve yakınlık merkeziyet değerleri her proje katılımcısı için hesaplandı.Bu analizlerden üç önemli bulgu elde edildi. İlk bulgu organizasyon şemasında merkezi olarak konumlanan ana yüklenicinin daha fazla koordinasyon içinde olduğunu gösterdi. İkinci bulgu, görev/alt-görev bağımlılığı, üretici-tüketici ilişkisi, eşanlı kısıtlar ve paylaşılan kaynakların yönlendirme projesinin yönetilmesinde sırasıyla daha fazla koordinasyon çabası gerektirdiğini gösterdi. Üçüncü bulgu, e-posta iletişiminin koordinasyon üzerinde yoğun etkisi olduğunu gösterdi. Bu bulguların çıktıları göstermektedir ki mimarlık-mühendislik-inşaat işlerinde olan firmalar aktörler arasında etkin bir etkileşim sağlayabilmek adına teknolojik koordinasyon iletişim araçlarının gücüne göre yeni teknolojileri benimseyebilirler.
Özet (Çeviri)
Coordination is the third main function following design and construction in the building process. It is a sensitive managerial activity involving well-defined procedures and smooth flow of communication in all directions to achieve project objectives.This study builds on existing coordination theory and utilizes the four key coordination processes defined by Malone and Crowston (1994): (1) Managing shared resources (2) Managing producer-consumer relationship (3) Managing simultaneity constraints (4) Managing task/subtask dependencies. Four processes were interpreted and operationalized for the study of the e-mail data obtained from the wayfinding project coordination of new terminal building of Sabiha Gökçen International Airport. The organizational schema of the wayfinding project defined the e-mail communication analysis to be among the contractors, consultant and the design firm. Social network analysis is conducted for network centrality measures. Degree, betweenness and closeness centrality values are calculated for each project participant.There are three major findings from these analyses. First finding suggests that centrally positioned Wayfinding and Signage Design Project Contractor in the organization schema shows more coordination. Second finding suggests that task/subtask dependencies, producer-consumer relationship, simultaneity constraints and shared resources need respectively more coordination effort to manage in a wayfinding project. Third finding shows e-mail communication has a profound effect on coordination. The implications of these findings mean that companies involved in design and construction process may consider providing new approaches affecting day-to-day interactions depending on the power of new technological coordination mechanism.