Analysis and re-design of an outdoor fitness equipment's mechanism
Bir dış mekan fitness aletinin mekanizma analizi ve yeniden tasarımı
  1. Tez No: 299135
  2. Yazar: NAZİFE ASLI KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ERKARSLAN, YRD. DOÇ. DR. KORAY KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, FE02 Stepper isimli bir dış mekan fitness aleti üzerinden, güvenli ürünler tasarlamayabilmek için, endüstri ürünleri tasarımında biyomekanik ve mekanizma bilgisinin önemini, interdisipliner bir yaklaşımla ortaya koymaktadır.Öncelikle, FE02 Stepper'ın insane hareketleriyle uyumu incelenmiş, uyumsuzluklara neden olan hatalar tespit edildikten sonar yeni bir mekanizma tasarlanmıştır. Tasarlanan bu yeni mekanizma, algebraic pozisyon analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve Microsoft Excel 2007® programıyla detaylı incelenmiştir. En son olarak mekanizma ve ürün Rhinoceros Evolution v4.0®.programı kullanılarak görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research study emphasizes the importance of biomechanics and mechanics knowledge in industrial design as an interdisciplinary approach for designing safety products through an example, FE02 Stepper.First of all, the concurrency of FE02 Stepper with human movements was analysed. After the errors were determined, a new mechanism was designed and analysed by using algebraic position analysis method and implemented in Microsoft Excel 2007® and modeled by using Rhinoceros Evolution v4.0®.