Preparation and evaluation of chitosan microspheres for eradication of Helicobacter pylori
Helicobacter pylori'nin eradikasyonu için kitosan mikrokürelerin hazırlanması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 299137
  2. Yazar: DUYGU ALTIOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TIHMINLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin odak noktası Helicobacter pylori'nin eradikasyonu için sabit ilaç seviyesini sağlayan ve midede tutulma süresinin uzatan antibiyotik ve uçucu yağ yüklü kitosan bazlı mikroküreleri geliştirmektir. Antibakteriyel ajanların mukoyapışkan ilaç taşıyıcı sistemlerden kontrollü salımı, önemlidir. Tezin ana amacı uçucu yağ yüklü mikrokürelerin H. pylori infeksiyonunun tedavisinde geleneksel antibiyotik tedavilerine alternatif olarak kullanılabilecek, umut vaad eden, orijinal bir sistem olduğunu göstermektir. Bu kapsamda ilk olarak klaritromisin ile limonotu, kekik, karanfil, limon ve tarçın uçucu yağlarının H. pylori üzerine minimum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) araştırıldı. Beş uçucu yağ arasında en güçlü anti-H. pylori aktivitesini tarçın yağı gösterdi.H. pylori üzerine en etkili uçucu yağ seçildikten sonra klaritromisin ve tarçın yağı yüklü mikrokürelerin püskürtmeli kurutma tekniğiyle eldesine odaklanıldı. Püskürtmeli kurutma koşulları tepki yüzey yöntemiyle optimize edildi. Kontrollü ilaç salımını sağlamak için doğal bir çapraz bağlama ajanı olan genipin kullanıldı.Son olarak klaritromisin ve tarçın yağının mikrokürelerden tampon çözeltiye salımının ve mikrokürelerden ortama salınan klaritromisin ve tarçın yağının H. pylori üzerine antibakteriyel aktivitelerinin araştırılması hedeflendi. Salım karakteristiğini Higuchi denklemi iyi açıkladı. Mikrokürelerden ilaç difüzyon kontrollü salım olarak belirlendi. Mikrokürelerden salınan klaritromisin ve tarçın yağının H. pylori üremesini inhibe etmesi klaritromisin ve tarçın yağının antibakteriyel aktivitelerinin mikroküre üretimi sırasında korunduğunu gösterdi. Sonuç olarak klaritromisin ve tarçın yağı yüklü mikrokürelerin H. pylori infeksiyonunun tedavisinde kullanılabilecek potansiyel bir kontrollü salım sistemi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The main focus of this dissertation is to develop chitosan based microspheres loaded with antibiotic and essential oil to eradicate Helicobacter pylori by maintaining the constant drug level and prolonged gastric retention. The primary objective was to show that novel essential oil loaded microspheres are promising in the treatment of H. pylori infection as an alternative to conventional antibiotic therapy. In this context, firstly, the minimum inhibitory concentration of clarithromycin and five essential oils namely lemongrass oil, thyme oil, clove leaf oil, lemon oil and cinnamon bark oil on H. pylori was investigated. Among five essential oils, cinnamon bark oil showed the strongest anti-H. pylori activity.After choosing the most effective essential oil on H. pylori, we focused on the preparation of clarithromycin and cinnamon bark oil loaded microspheres by spray drying technique. Spray drying conditions were optimized by reponse surface methodology. Genipin, a natural crosslinker, was used as a crosslinking agent to achieve controlled drug release.Finally, it was aimed to investigate the clarithromycin and essential oil release in buffer solution and their antibacterial activity on H. pylori when released from microspheres. Higuchi equation well described the release characteristics. Drug release from microspheres was diffusion controlled. Cinnamon bark oil and clarithromycin released from the microspheres inhibited the growth of H. pylori resulting that the antibacterial activity of cinnamon bark oil and clarithromycin was maintained during the microsphere manufacturing. In conclusion, clarithromycin and cinnamon bark oil loaded chitosan microspheres have a great potential to be used as a control release system in treatment of H. pylori infection.