Towards the design of ultrasound contrast agents: Investigation of monolayer microstructure
Ultrason kontrast ajanlarının tasarımına doğru: Monotabakanın mikroyapısının incelenmesi
  1. Tez No: 299154
  2. Yazar: SALİHA ZEYNEB AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZÇELİK, YRD. DOÇ. DR. SEVGİ KILIÇ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması, Langmuir-Blodgett ince film tekniği ile surfaktan ve fosfolipid moleküllerinin saf su ve fosfat çözeltisi yüzeylerindeki tek tabakalı yüzey oluşumuna odaklanmıştır. Bu çalışma, ayrıca surfaktant moleküllerin, saf moleküllerin oluşturdukları karışımların ve de fosfat çözeltilerin tek tabakalı yüzeydeki etkilerini bulmaya adanmıştır. Deneylerde kullanılan fosfat çözeltilerinin pH değeri 7.2 olup, insan kanının pH değeri ile uyumludur.Bu tekniğe ek olarak, bir mikroskopik teknik de kullanılmıştır. Farklı sıvı yüzeylerindeki tek tabakalı yüzey özellikleri, Brewster açı mikroskobu tekniği ile araştırılmıştır.Bu çalışmada, fosfat çözeltilerinden kaynaklanan iyonik etki bütün saf moleküllerde ve karışımlarda incelenmiştir. Langmuir-Blodgett tekniği ile elde edilen yüzey basıncına karşı ortalama moleküler alan izotermlerinden daha detaylı bilgi elde etmek amaçlanmıştır. Sonuç olarak, bu organik ince filmlerin sıvı/hava ara yüzeylerindeki gerçek davranışları çalışılmıştır.Karışımlardan oluşan tek tabakalı yüzeylerin birbirlerine karışabilme davranışları ve termodinamik analizleri de her çözelti için incelenmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis work is focused on the monolayer formation of phospholipid molecules and surfactants by Langmuir-Blodgett thin film technique on air/water or phosphate buffer interfaces. This study is also devoted to find out the effect of surfactants, the mixing ratio of the components, and also the phosphate buffer solutions on the monolayer films. The pH of the phosphate buffer solution that is used in experiments, is 7.2 and is coherent with the human blood plasma.In addition to this technique, a microscopic technique is employed. The monolayer features in different liquid interfaces are investigated by Brewster angle microscopy technique.In this study, the effect of ionic strength coming from the buffer solutions are examined in whole pure components and mixtures. It is aimed to find out to obtain more detailed information from the surface-pressure versus mean molecular area isotherms that are obtained from Langmuir-Blodgett technique. Therefore, the exact behavior of these organic thin films at the air/liquid interfaces are studied.The miscibility behavior and thermodynamic analysis of the mixed monolayers are also examined for each of the mixtures.