Development of novel sorbents for speciation of inorganic and organic selenium prior to determination by atomic spectrometric techniques
İnorganik ve organik selenyumun atomik spektrometrik tekniklerle tayini öncesi türlendirilmesi için yeni sorbentlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 299153
  2. Yazar: MERVE DEMİRKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET E. EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Selenyum, bitkiler, hayvanlar ve insan vücudu için gerekli bir eser elementtir. Ancak, yüksek derişimlerdeki olası zehirliliği, çevresel ve biyolojik sistemlerdeki çeşitli formlarının ayrılması ve belirlenmesi için analitik yöntemlerin geliştirilmesini gerektirir.Çalışmanın birinci bölümünde, ticari ve bu çalışmada sentezlenen serya (CeO2) ve zirkonya (ZrO2), inorganik selenyumun sorpsiyonu ve türlendirilmesinde kullanılmıştır. Her iki sorbent için sorpsiyon parametreleri incelenmiş ve 20,0 mL 100,0 µgL-1 Se(IV) ve Se(VI) için 25?C sorpsiyon sıcaklığı, 50,0 mg sorbent miktarı, 30 dk çalkalama süresi optimum değerler olarak belirlenmiştir. Se(IV) ve Se(VI), kullanılan sorbentlerden, sırasıyla 0,10 M NaOH ve 0,10 M NH4Cl ile desorbe edilmiştir. Önerilen metodun kesinliği çeşitli sulara 10,0 µgL-1 ve 100,0 µgL-1 seviyelerinde Se(IV) and Se(VI) standart katma/geri alma testleriyle gösterilmiştir. Serya ve zirkonya için elde edilen değerlerin, 10,0 µgL-1 seviyesinde % 91 ve % 97, 100,0 µgL-1 seviyesinde ise % 97 ve % 113 arasında değiştiği bulunmuştur. Ayrıca, yeni sentezlenen sorbentlerin sorpsiyon verimi ticari sorbentlerin sorpsiyon verimiyle karşılaştırılmıştır. İnorganik selenyumun türlendirilmesi için serya ve zirkonyaya başvurulabileceği gösterilmiştir.nZVI ile modifiye zirkonya ile yapılan sorpsiyon çalışmaları, anılan sorbentin inorganik ve organoselenyum, yani Se(IV), Se(VI), Seleno-L-cystine and Seleno-DL-methionine türlendirilmesinde kullanılabileceğini göstermiştir.Çalışmanın son bölümünde, üç farklı metotla sentezlenen CeO2 veya ZrO2 ile modifiye/immobilize aljinat küreciklerinin kolon tipi denge çalışmalarında inorganik selenyumun sorpsiyonu ve türlendirilmesinde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Selenium is an essential trace element for plants, animals and the human body. Hovewer, its possible toxicity at high concentrations necessitates the development of analytical methods for the separation and determination of the several forms of the element in environmental and biological systems.In the first part of the study, commercially available and newly synthesized ceria (CeO2) and zirconia (ZrO2) were used for the sorption and speciation of inorganic selenium. Sorption parameters were investigated for both sorbents for selenite (Se(IV)) and selenate (Se(VI)) and the optimized parameters were determined to be 25?C for sorption temperature, 50.0 mg for sorbent amount, 30 min for shaking time for 20.0 mL of 100.0 µgL-1 of both species. The release of Se(IV) and Se(VI) from the sorbents was realized using two eluents, 0.10 M NaOH and 0.10 NH4Cl, respectively. The accuracy of the proposed methodology was verified with spike recovery tests for various water types spiked with 10.0 µgL-1 and 100.0 µgL-1 Se(IV) and Se(VI). Spike recovery values were determined to range between 91% and 97% at 10.0 µgL-1 level, and between 97% and 113% at 100.0 µgL-1 level, for ceria and zirconia, respectively. Moreover, the sorption efficiencies of the newly synthesized sorbents were compared with those of the commercial sorbents. Ceria and zirconia were shown to be applied in the speciation of inorganic selenium.Sorption studies with nZVI-modified zirconia have demonstrated that the sorbent can be utilized for the speciation of inorganic and organoselenium; namely, Se(IV), Se(VI), Seleno-L-cystine and Seleno-DL-methionine.In the final part of the study, it was shown by column-type equilibration studies that alginate beads modified/immobilized with CeO2 or ZrO2 through three different synthesis routes can be used for the sorption and speciation of inorganic selenium.