Dark energy mechanisms in the context of extra dimensional models
Ek boyutlu modeller çerçevesinde karanlık enerji mekanizmaları
  1. Tez No: 299159
  2. Yazar: MEHMET YAĞMURCUKARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Karanlık enerji evrenin ivmelenerek genişlemesi gözlemlerini açıklayan en basitve en standart yoldur. Bu tezde karanlık enerji terimi en standart anlamında yani genelgörelilik çerçevesindeki kozmik ivmelenmenin sorumlusu olan bir alan yada akışkan an-lamında kullanılmıştır.Öte yandan, ek boyutlar diğer birçok açıklanmamış ? ziksel fenomen-leri açık ve basit formülasyonda anlamaya yarayan bir çerçevedir. Bu yüzden ek boyutlukozmolojik modellerin araştırılması ilgi çekici bir çalışma alanıdır. Bu tezde evreninivmelenerek genişlemesi gerçeğinin ışığı altında ek boyutlu kozmolojik modeller ince-lendi. Ek boyutlu kozmolojik modeller çerçevesinde durum eşitliği kozmolojik sabiteyakın olan karanlık enerji modelleri elde etmenin zorluğuna ilişkin daha önce yapılmışçalışmalar gözden geçirildi ve elde edilen sonuçlar doğrulandı. Ek boyutlu kozmolojikmodellere ilişkin elde edilmiş olan sınırlayıcı teoremlerden kaçınmanın teorik ve gözlemselyolları da tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Dark energy is the simplest and the most standart explanation to account for theobserved accelerated expansion of the universe. In this thesis we use the term ?dark en-ergy? in its standart meaning i.e. a ? eld or ? uid that is responsible for the cosmic acceler-ation in the frame work of general relativity. Meanwhile extra dimensions is an attractiveframework to understand many otherwise unexplained physical phenomena in a clear,simple formulation. Therefore the study of extra dimensional cosmological models is anattractive area of study. In this thesis we have considered viability of extra dimensionalcosmological models in the light of the accelerated expansion of the universe. We havecon ? rmed the results of studies that have shown the incompatibility of a broad class ofextra dimensional cosmological models with a dark energy of an equation of state closeto that of cosmological constant. We have discussed also possible theoritical and obser-vational ways to avoid the no-go theorems for extra dimensional cosmological models aswell.