Kompozit yüzlü alüminyum köpük ve dalgalı alüminyum sandviç yapıların projektör çarpışma davranışı: Karşılaştırmalı çalışma
The projectile impact responses of the composite faced aluminum foam and corrugated aluminum sandwich structures: A comparative study
- Tez No: 299167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TAŞDEMİRCİ, PROF. DR. MUSTAFA GÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Cam elyaf/polyesterden kompozit yüzlü dalgalı alüminyum göbekli sandviç malzemelerin balistik limiti ve enerji yitim performansı 150 m/s darbe hızlarında belirlenmiştir. Kıyaslama amacı ile, cam elyaf/alüminyum köpük sandviç malzemelerde araştırılmıştır. Darbe özelliklerini aynı koşullarda belirlemek için her iki malzeme için testler aynı koşullarda yapılmıştır. Kompozit ve köpük göbekli kompozit sandviç yapılar vakumla desteklenmiş reçine transferi ile kalıplama yöntemiyle hazırlanmış ve kompozit ve göbek malzemeler üzerine mekanik testler ASTM standartlarına göre uygulanmıştır. Yüksek hız testleri split Hopkinson basınç barı ve düşen ağırlık test metotları kullanılarak yapılmıştır. Alüminyum sandviç köpüklerin dalgalı alüminyum sandviç yapılardan daha yüksek balistik limite ve enerji yitim performansına sahip olduğu ve ancak yüzey kaplaması kalınlığı arttıkça dalgalı alüminyum sandviç yapıların etkinliğinin arttığı bulunmuştur. Sonuçlar, dalgalı alüminyum yapıların sandviç yapılarda göbek malzemesi olarak kullanılabileceği potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The projectile impact and energy absorption characteristics of the corrugated aluminum cored E-glass/polyester composite sandwich structures were determined at the impact velocities of 150 m/s. For comparison, E-glass/polyester sandwich structures cored with aluminum foam were also investigated. The test conditions were kept the same for each structure in order to identify the impact properties at the similar test conditions. The composite and the foam core composite sandwiches were produced by vacuum assisted resin transfer molding and the mechanical tests were performed on the composite and core samples based on ASTM. High strain rate tests were performed using a compression type Split Hopkinson Pressure Bar and drop weight test set-up. It was found that aluminum foam sandwich structures had higher ballistic limit and energy dissipating performance than corrugated aluminum sandwich structures; however, as the thickness of the face sheets increased the corrugated aluminum cores were observed to be more effective. The results showed that corrugated aluminum structures had the potentials to be used as core material in composite sandwich structures.