Regulation of human P53 tumor suppressor gene activity by thiol-dependent oxidoreductases
İnsan P53 tümör baskılama geninin tiyol bağımlı oksidoredüktazlar ile regülasyonu
  1. Tez No: 299176
  2. Yazar: GÖZDE BEKKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
İnsan tümörlerinin yarısından çoğunda p53 mutasyonlarının görülmesi bu proteinin kanseri önlemede önemli bir rolünün olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, sistein aminoasitlerine bağlı ?SH gruplarının oksidatif koşullar altında p53 proteinini inaktif hale getirebildiği bilinmektedir. p53'ün önemli bir tümör süpresör olması ve p53 proteininin redoks regülasyonu konusundaki çalışmaların yetersizliği bizi p53 proteininin redoks regülasyonunu çalışmaya yönlendirdi. Bu çalışmada maya (Saccharomyces cerevisiae) in vivo model olarak kullanılmıştır. Mayadaki bütün tiyol-bağımlı oksidoredüktazlar, yapılarındaki spesifik karakterlerin REDOXCysSearch biyoinformatik aracıyla taranmasıyla tespit edilmiştir. İnsana ait p53 geninin mayahücrelerinde çalışılabilmesi için, p53 geni ve p53 geni ile uyarılan p53 RE Lac-Z raportör sistemi mayalara transforme edilmiştir. Antioksidan gen mutantları da LacZ raportör gen aktivitesi yönünden incelenmiştir. Yabani tip mayaya göre daha düşük p53 aktivitesi gösteren bazı maya mutantları tespit edilmiştir. Hücre döngüsü regülasyonu ve oksidatif stress tolerans mekanizmalasının mayada ve memelilerde korunmuş olması nedeniyle, maya çalışmalarındaki sonuçların memeli hücrelerindeki p53'ün redoks regülasyonunu aydınlatmada yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bu sayede, p53'ünredoks regülasyonu konusunda yeni bir görüş ortaya çıkabilecektir.
Özet (Çeviri)
Background: Occurrence of p53 mutations in more than half of human tumors indicates the importance of p53 gene in cancer prevention. Nevertheless, oxidation of cysteine ?SH groups in p53 protein can inactivate the protein under oxidative conditions. The importance of p53 as a tumor suppressor and insufficient studies about redox regulation of p53 gene lead us to study redox regulation of p53 protein. Methods: In this study, yeast (Saccharomyces cerevisiae) was used as an in vivo model. All potential thiol-dependent antioxidant genes in yeast were identified based on specific characters in their structure, via REDOXCysSearch bioinformatics tool. To study human p53 gene activity in yeast cells, p53 gene and p53 RE Lac-Z reporter that is inducible by p53, were transformed into yeast. Antioxidant gene mutants were analyzed for LacZ reporter gene activity. Results: We identified several yeast mutants (?sac1, ?hnt3 and ?map1) with lower p53 activity with respect to wild-type yeast. Conclusion: Due to conserved mechanisms of cell cycle regulation and oxidative stress tolerance between yeast and mammals, we believe that results from yeast studies may help us to understand the redox regulation of p53 in human cells. Thus, a new perspective may appear in the redox regulation of p53 gene.