Identification and characterization of manganese tolerance genes in Beta vulgaris subsp. maritima
Beta vulgaris subsp. maritima?daki mangan tolerans genlerinin belirlenmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 299186
  2. Yazar: IŞIL ERBAŞOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ÇAĞLAR KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Mangan gelişmiş organizmalar için gerekli elementlerden biridir. Ancak yüksek miktarlarda alınan mangan toksik etki göstermektedir. Chenopodiaceae ailesinin bir üyesi olan Beta vulgaris subsp. maritima yüsek tuz toleransına sahip bir bitki olarak bilinir. Yaşam koşullarına bağlı olarak, Beta vulgaris subsp. maritima farklı stres koşullarına adapte olduğundan, bitki tolerans mekanizmalarını incelemek için ideal bir bitkidir. Bu çalışmada, Beta vulgaris subsp. maritima'nın cDNA kütüphanesinin, Saccharomyces cerevisiae hücreleri içerisinde taranması yoluyla, Beta vulgaris subsp. maritima' daki mangan tolerans mekanizmalarında görev alan genlerin tanımlanması amaçlanmıştır. 2,7 mM toksik mangan konsantrasyonu varlığında yapılan ilk taramada üç dayanıklı maya kolonisi seçilmiştir. Sekans ve benzerlik analizleri sonucu, BmMn1 ve BmMn2 olarak adlandırılan iki genin mangan toleransında rol oynayabileceğini göstermiştir. Bulunan bu iki genin aktarıldığı farklı maya hatlarıyla yapılan büyüme testleri sonucuna göre BmMn1, BmMn2 gibi kaydedeğer bir mangan toleransı ve az miktarda nikel toleransı göstermiştir. Ancak bu iki gen, çinko, kadmiyum, bor ve kobalt gibi diğer metaller için tolerans göstermemiştir. BmMn1, BmMn2 veya boş vektörün aktarıldığı ?pmr1 maya hatlarında ki belirlenmiş mangan konsantrasyonları, bu genlerin fazla manganı hücre dışına taşıdığını göstermiştir. 2mM MnCl2 'e maruz bırakılan Beta vulgaris subsp. maritima' ların gerçek zamanlı PCR sonuçlarına göre bu iki genin dinamik bir regülasyon gösterdiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, yüksek miktardaki mangan varlığında BmMn1, BmMn2 genlerinin Beta vulgaris subsp. maritima' nın detoksifikasyonunda rol oynayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Manganese is an essential element for higher organisms however uptake of excess amount of manganese causes toxicity. Beta vulgaris subsp. maritima, the member of Chenopodiaceae family, is known to tolerate high concentration of sodium. Due to its living conditions, Beta vulgaris subsp. maritima adapted many different stress conditions. Therefore it is an ideal plant for studying plant tolerance mechanisms. In this study, we aimed to identify the genes which are responsible for manganese tolerance in Beta vulgaris subsp. maritima by screening its cDNA library in Saccharomyces cerevisiae cells. After initial screening in the presence of toxic manganese concentration; 2,7mM MnCl2, three resistant yeast colonies were selected. After the sequence and similarity analysis, two genes which might involve in manganese tolerance were identified and named as BmMn1 and BmMn2. The results of solid media tests with different yeast strains which transformed with the genes revealed that BmMn1 provides a remarkable manganese tolerance like BmMn2 and slightly nickel tolerance. They do not show tolerance to other metals such as zinc, cadmium, boron and cobalt. Identified manganese concentrations in ?pmr1 yeast strains transformed with BmMn1, BmMn2 or empty vector pointed that BmMn1 and BmMn2 transport excess manganese out of the cell. In addition, GFP localization in the yeast cell proved that the BmMn1 and BmMn2 are located in Golgi apparatus. qRT-PCR analyses of Beta vulgaris subsp. maritima which was exposed to 2mM Mn2+ suggested a dynamic regulation for the expression of these two genes. The results indicate that BmMn1 and BmMn2 have a role in detoxification of excess amount of manganese in Beta vulgaris subsp. maritima.