Bazı endohedral fullerenlerde kuantum bilgi işleme ve durum tomografisinin incelenmesi
Investigation of quantum information processing and state tomography in some endohedral fullerenes
- Tez No: 299217
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ GENÇTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kuantum bilgi işlemede, spini 3/2 elektron veya nükleer spin durumları iki-kübitlik durumlar olarak bilinir. SI(S=3/2 ,I=1/2 ) spin sistemi için, 8 tane üç-kübit durumlar vardır. Bu çalışmada ilk olarak S=3/2 spini için geçiş-seçici puls işlemcileri düzenlenmiştir. Ardından, üç-kübitlik süperpozisyonları elde etmek için, üç-kübitlik Hadamard kapısının matris temsili 8 adet üç-kübitlik duruma uygulanmıştır. Aynı zamanda üç-kübitlik süperpozisyon durumlarının Hadamard kapısının ENDOR puls dizileriyle elde edilebileceği gösterilmiştir. Son olarak, yoğunluk matrisi tomografisi üç-kübitlik süperposizyon durumlarından birine faz kodlamalı geri dönüşüm metodu kullanılarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Quantum information Processing, spin 3/2 electron or nuclear spin state are known as two-qubit states. For SI(S=3/2 ,I=1/2 ) spin system, there are 8 three-qubit states. In this study, first for S=3/2 spin, transition-selective pulse operators are redefined. Then the matrix representation of three-qubit Hadamard gate applied to 8 three-qubit states in order to obtain the three-qubit superpositions. It is also shown that three-qubit superposition states can be also obtained by using ENDOR pulse sequence of Hadamard gate. Finally, the density matrix tomography for one of the three-qubit superposition states is performed by using phase encoded back transformation method.