Cumhuriyet Döneminde kadının çalışma hayatındaki konumu
Women's position in working life in the Republic Period
- Tez No: 641025
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti döneminde Türk kadınlarının çalışma hayatındaki durumu, sorunları ve istihdam politikaları, kadınlarla ilgili istatistiksel verilere dayanarak ele alınmıştır. Günümüzde kadınların toplumdaki konumu bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kadınlar insanlık tarihi boyunca farklı ekonomik faaliyetlere katılmışlardır. Başlangıçta tarımsal faaliyetlerde görev alıp zamanla sanayi faaliyetlerinde, günümüzde ise bilişim, teknoloji ve hizmet sektörlerinde görev almışlardır/almaktadırlar. Dahası son asırda ise yönetim görevleri de üstlenmişlerdir. Toplayıcılık ve tarım dönemlerinde hakedişten daha çok yoksun olan kadın emeği ve işgücü, sanayi inkılabıyla birlikte adil ücret politikaları olmamakla birlikte bu hakedişlerine kavuşmuşlardır. Son yarım asırda ise özellikle gelişmiş ülkelerde emek ve işgücünde cinsiyet eşitliği sağlanmıştır. Fakat gelişmemiş ülkelerin bu bakımdan almaları gereken bayağı yol olduğu da açıktır. Türkiye, henüz gelişmekte olan bir ülke olmakla birlikte kadınların işgücü, emek, çalışma süresi, hakediş adaleti, esnek çalışma uygulamaları ve analık hakları gibi konularda son on yıllık dönemde ancak bir merhale katetmiştir. Kuşkusuz bunda eğitim seviyesindeki artış, cinsiyet ayrımı olmaksızın mesleğe alımlarda objektif sınavlar, eğitim ve fırsat eşitsizliği gibi olumusuz koşulların giderilmesi ile kadınların işgücüne katılım oranlarındaki artışın katkısı büyüktür. Bununla birlikte tüm dünyanın bir gerçeği olan kadınların ikinci planda kalması yurdumuz için de bir gerçektir. Fakat demokratik toplum olmanın önemli bir ayağı olan kadın-erkek fırsat eşitliğine giden uzun ve zahmetli yolda ülkemiz, son yıllarda ciddi aşamalar kaydetmiştir. Kadın işgücünün toplumsal kalkınmada öneminin farkına varılmasıyla, kadınların çalışma koşullarının iyileştirilmesi, istihdamı ve bu konuda izlenen politikaların takibinin zorunlu hale geldiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, the situation of Turkish women in working life, issues, and employment policies were evaluated in terms of this subject during the period of the Republic of Turkey based on the statistical data related to women. The position of women in a society is considered to be one of the most important indicators of a country's development level in our era. Women participated in the economic activity in varying forms and status according to the conditions and characteristics of the era throughout history. However, it was the Industrial Revolution that had an important role in their taking part in working life as paid employees. In the republican period, as women's education level has increased, labor force participation rates have increased as well. Women are still experiencing inequality of opportunity problems compared to men in Turkey. However, Turkey has made significant strides in recent years on the long and difficult way to women-men equality of opportunity which will bring the country to become a democratic society. With the awareness of the importance of woman's labor force in the community development, it is possible to conclude that as well as the improvement upon women's working conditions and their employment, keeping the following of the policies about that issue have become necessary.