Bazı doğal antioksidanların kavurmanın lipit oksidasyonu, renk stabilitesi ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkisi
The effect of some natural antoxidants on lipit oxidation, the color stability and microbiological properties of kavurma
  1. Tez No: 299246
  2. Yazar: İNCİ BANK SAĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN TURHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, ısırgan (Urtica dioica), biberiye (Rosmarinus officinalis L.) ve mersinden (Myrtus communis myrtillus) elde edilen su ve etanol ekstraktlarının kavurmaların soğukta muhafazası sırasında lipit oksidasyonu, renk stabilitesi ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir.Kavurma üretiminde materyal olarak sığır eti, sığır eti yağı, kurutulmuş ısırgan, biberiye ve mersin yaprakları ile bütillendirilmiş hidroksi toluen (BHT) kullanılmıştır. Kavurma üretiminde kullanılacak etler, yağ ve bağ dokularından ayrılıp, yağ ilavesinden sonra 85-90 °C `de 3 saat süre ile pişirilmiştir. Pişmiş kavurma örnekleri 8 gruba ayrılmış ve ilk grup kontrol grubu olarak alınmıştır. 2. gruba %0.4 BHT, 3. gruba %0.4 ısırgan su ekstraktı, , 4. gruba %0.4 biberiye su ekstraktı, 5. gruba %0.4 mersin su ekstraktı, 6. gruba %0.4 ısırgan etanol ekstraktı, 7. gruba %0.4 biberiye etanol ekstraktı ve 8. gruba da %0.4 mersin etanol ekstraktı ilave edilmiştir. Elde edilen örnekler vakum ambalajlanarak 6 ay süreyle depolanmışlardır. Deneme üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Isırgan, biberiye ve mersin su ve etanol ekstraktlarında toplam fenolik madde içeriği ve antioksidan kapasite belirlenmiştir. Ayrıca depolanan kavurmalar; pH değeri, peroksit sayısı (POV), konjuge dien değeri, tiyobarbütirik asit (TBA) sayısı, yağ asidi bileşimi, renk değerleri (L, a ve b), mikrobiyolojik ve duyusal özellikler yönünden başlangıç ve 45 günde bir olmak üzere beş periyotta analiz edilmişlerdir.En yüksek toplam fenolik madde içeriği mersin ekstraktlarında saptanmış, bunu biberiye ekstraktları izlemiş ve en düşük toplam fenolik madde içeriği ısırgan ekstraktlarında belirlenmiştir. İncelenen bitki ekstraktlarının antioksidan kapasiteleri genellikle toplam fenolik madde içerikleri ile paralellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of water extracts and ethanol extracts from nettle (Urtica dioica), rosemary (Rosmarinus officinalis L.) and myrtle (Myrtus communis myrtillus L.) leaves on lipit oxidation and color properties of kavurma were studied.Beef, beef fat, dried netle, rosemary and myrtle leaves, salt and BHT were used as material in the production of kavurmaMeats used in kavurma production were seperated from their fat and connective tissues. After fat addition, meats have been cooked at the temperature of 85-90 °C degree for three hours. Cooked kavurma samples divided into 8 groups, the first group was evaluated as control. Others group were supplemented with different ratios of water and ethanol extracts (%0.4 BHT for 2nd group; %0.4 nettle water extract for 3rd group; %0.4 rosemary water extract for 4th group; %0.4 myrtle water extract for 5th group; nettle ethanol extract for 6th group; %0.4 rosemary ethanol extract for 7th group; %0.4 myrtle ethanol for 8th group). They have been stored for 6 months after vacuum packaging.Total phenolic matter and antioxidation capacity were determined in nettle, rosemary, myrtle water and ethanol extracts. Also kavurma were analyzed in terms of pH value, POV, conjugated dien value, TBA, fatty acid composition, color value, microbiological and sensorial properties at the beginning of the study and the next 5 periods with 45 days intervals.The highest total phenolic matter content was detected in myrtle extracts and following in rosemary extracts. The lowest total phenolic matter content was determined in nettle extracts. Antioxidant capacity of plant extracts showed analogy with total phenolic matter contents.