Giydirme cephelerin projelendirilmesinde verimliliğin araştırılması
Investigation of the efficiency of designing facades cladding
  1. Tez No: 299270
  2. Yazar: ÖZDEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüz mimari yaklaşımları çerçevesinde yapı kabuğunu oluşturan duvar, sıva ve benzeri uygulamaların yerini giydirme cepheler almaktadır. Giydirme cepheler dış etkenlere karşı son derece dayanıklı olup, bünyesindeki camlama çözümleri ile ısı, ses, yangın yalıtımı ve güneş kontrolü yapabilen, geleneksel uygulamalara kıyasla daha az hareketsiz yük oluşturan, cam, kompozit ve alüminyum gibi geri dönüşümlü çevre dostu malzemelerle uygulanan çağdaş mimari çözümlerdir. Dış cephe malzemesi ve detayları tedbirler bakımından oldukça farklılıklar gösteren, teknolojinin ön plana çıktığı cephe kaplama türleridir. Bu kapsamdaki çalışma, yedi bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the framework of today's architectural approaches to building the shell forming walls, plaster and similar applications are replaced by curtain walls. Curtain walling is extremely robust against external influences, within the glazing solutions, heat, sound and fire insulation and solar control can be done, still less load compared to traditional applications, glass, composites and recycled environmentally-friendly materials such as aluminum applied to the contemporary architectural solutions. Measures are quite different in terms of exterior materials and details, indicating the types of cladding are in the forefront of technology. Work in this context, consists of seven chapters.