Güneş enerjisinin ekolojik yapılarda kullanımı: Akdeniz bölgesi üzerinde incelemeler
The use of solar energy in buildings ecological: Investigations on the Mediterranean region
- Tez No: 299272
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tezin ana hedefi, yenilenebilir enerji kaynaklarının ekolojik yapılar üzerindeki etkisini anlamaktır.Dünya' da enerji tüketiminin yaklaşık % 50' sinin binalarda kullanılıyor olması, ekolojik yapı tasarımını artıran nedenlerden biridir. Binalarda kullanılan enerjinin, binanın tasarım özellikleri ve binaya entegre edilecek yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmayı sağlayan sistemlerle en aza indirilmesi, dünyada yaşanan çevre kirliliğine karşı alınacak tedbirlerdendir.Tezin araştırma aşamasında; enerji tüketiminin etkin kullanılmamasının sonucu, ekolojik yapı tasarımının önem kazanmasını sağlayan faktörler incelenmiştir. Çevre sorunlarının temelinde kaynak tüketimi ve doğal çevre arasındaki dengesizlik yatmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma, doğal sistemlere karşı duyarlı hareket etmeyi gerektirir. Yapılarda enerji korunumu sağlamanın en etkili yöntemlerinden biri, sınırlı kaynaklar yerine yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjiyi kullanmaktır. Bu çalışmada, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinin ekolojik yapılarda kullanılma olanakları üzerinde durulmuştur.Çalışma; çevre-enerji-ekoloji kavramlarının tanımları, yaşanan çevre sorunlarının nedenleri ve sorunlara önerilebilecek çözümleri, ekolojik yapı yaklaşımları, tasarım kriterleri ve uygulamaları ile Türkiye' de (Akdeniz Bölgesi) ekolojik yapıların, yenilenebilir enerji kaynakları açısından uygulanabilirliğini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis, renewable energy sources is to understand the impact on the ecological structures.%50 of the energy consumption in the world is being used by the buildings, this is the vitality fact to the ecological building design. As the designers and the deciders, the basic measures taken opposing to the ecological pollution is, to shorten exploiting the energy that the buildings consume. Thus, it is a necesity utilizing not only the design character of the buildings, but also the integration of the renewable energy resources.The unnatural equilibrium between the natural environment and the consumption of the resources is the key to the ecological cause. Sensitivity to the natural grid is required for sustainable improvement. The most influential process for buildings energy preservation is, consuming the renewable resources instead of limited and countable ones. This study stands for the potential of solar energy to be disposed by the buildings as a renewable energy resource.The study clarifies both the environment, energy and ecology in definition; the probable cause and possible solutions to the environmental grievance, the ecological building approach, desing criterion and practice, and the potential of these statements to be applicated to the ecological buildings in Turkey, the Mediterranian.