Hastalık teşhisi için kurumsal uygulama arayüzleri ve performans analizleri
Enterprise application interfaces for diagnosing illnesses and performance analyses
- Tez No: 299280
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜMÜŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde temel hedef bazı kurumlarda var olan eski yazılımları dış dünyaya yeni web ve mobil arayüzlerle açmak için yeni mimari yaklaşımların geliştirilmesidir. Üzerinde çalışılan ?Kurumsal Uygulama Arayüzleri? geliştirme alanı olarak bir hastanede kullanılabilecek hastalık teşhisine yönelik yazılımlar seçilmiştir.Hastaların hastaneden aldığı rapor verileri, tezde ?eğitim verisi? olarak kullanılmaktadır. Bu veriler tezde, Yapay Sinir Ağları (YSA) algoritmaları ile çalışan daha önceden ve bu tezde yeni geliştirilmiş programların eğitilmesinde kullanılmaktadır. Bu programlar hasta verileriyle eğitilerek çeşitli hastalıkların teşhisini yapabilmektedir. Eski yazılımların bir web sunucuda çalışan yeni web programlarıyla iletişimleri sağlanarak, Internet üzerinden bu eski yazılımların kullanımı sağlanmıştır.YSA algoritmalarıyla çalışan programlar, küçük mobil cihazlar üzerinde çalıştırılarak, bir hastanın elinde bir cep bilgisayarıyla sunucudan bağımsız hastalık teşhisi yapabilmesi sağlanmıştır. Geliştirilen mobil ve web uygulamalarının performans analizleri tezde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main motivation of this thesis is to develop new architectural approaches to open the legacy software which exists in organizations to the external world using new web and mobile interfaces. The applications used in a typical hospital for diagnosing illnesses were chosen as an area to be studied to develop ?Enterprise Application Interfaces?.The reports taken by patients from hospitals are used as ?training data? in this thesis. This data in this thesis is used to train the applications based on artificial neural networks (ANN) which have been developed before and in this thesis. These programs can diagnose several illnesses after they have been trained with patients? data. The use of legacy software over the Internet was established by providing the communication between old legacy applications and new web applications running on the web server.The applications based on ANN algorithms were also run on small mobile devices, and they are provided to diagnose illnesses without a server on a packet PC carried by a patient. The performance analyses of mobile and web applications developed in this thesis were also conducted.