Örgütsel sağlık ve denge
Organizational health and equilibrium
- Tez No: 63969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SADIK ÖNCÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı dinamik, hareketli ve değişken olan çevrelerine cevap verebilen sağlıklı çalışan, sağlıklı örgüt, sağlıklı toplum yaratabilmek için hayati öneme sahip olan örgütsel sağlık kavrarımı tüm boyutlarıyla incelemek ve konunun daha iyi bir şekilde ortaya konulabilmesi için uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölüm kuramsal çerçeveyi çizmekte, son bölüm kuramsal boyutları test etmektedir. Birinci bölümde örgütsel sağlığın anlamı, tanımı, önemi ve amacı açıklanmıştır. Sağlıklı ve sağlıksız örgütlerin sonuçları verilmiş, karşılaştırmaları yapılmıştır. Örgütsel sağlık ölçütleri belirlenmiş ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde örgütsel hastalık ve tedavi ele alınmıştır, örgütsel hastalığın teşhisi yapılmış, tedavisi için çözüm yolları verilmiştir. Üçüncü bölümde örgütsel denge kavramı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde örgütsel sağlığı tesbit etmek amacıyla bir uygulama yapılmıştır. Kullanılan genel yöntem örgütsel sağlığın ölçütleri olmuştur. Bununla birlikte araştırmayla ilgili özel yöntemler, varsayımlar, sınırlamalar ve kapsam ayrıntılı olarak bu bölümde açıklanmıştır. Anket sorularına verilen cevaplar doğrultusunda değerlendirmeler yapılarak bazı öneriler sunulmuştur. Değerlendirme neticesinde öncelikle örgütlerin kendilerini sorgulamaktan kaçınmayıp daha iyiye ulaşma isteğinde olmaları gereği vurgulanmıştır. Bu çalışma ile ülkemizde örgütsel sağlığa ulaşmanın, örgütsel sağlık ölçütlerindeki sorunları doğru teşhis etmenin ve tedavi tekniklerini uygulamanın para ve zaman açısından hiç de zor olmadığı tesbit edilmiştir. Bununla birlikte insanların ve örgütlerin örgütsel sağlık kavramını anlamaları, benimsemeleri ve istemeleri en gerekli şarttır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The aim of this research is to study the organizations answering their dynamic, moving and changing environment; in other words to study the concept of a healthy organization which is vital for making healthy employee, healthy organization and healthy society, with every dimensions. In addition, it has been aimed to test these conceptional dimensions through an application. The thesis consists of four chapters. The first three chapters contain the theory of the organizational health while the last chapter tests the theoretical dimensions. In the first chapter, the definition of the healthy organization, its goal, mean and importance have been examined. Consequences of an unhealthy and a healthy organization have been given. Dimensions of the organizational health have been determined and described in detail. In the second chapter, organizational disease and organizational cure were examined. The diagnosing of the disease was made and the problem-solving for the organizational cure was given. In the third chapter, the concept of organizational equilibrium was explained. Finally in the fourth chapter, an application has been carried out in the Cumhuriyet University Hospital for the organizational health. Dimensions of the organizational health process have been used as a general method in this application. However, the special methods, hypothesis, limits and content related to this application have also been given in this chapter. The answers given to the questions of the inquiry were analyzed and some propositions were suggested. As a result, firstly, organizations must not escape from self-judgement, secondly, they always must want to become better. Furthermore, it has been understood that forming a healthy organization, rightly diagnosing the problems and using the cure process are not very difficult in Turkey for the money and the time. Nevertheless, the organizational health must be wanted, understood and adjusted by people and organizations.