Eş-düzlemsel işaret birleştirici
Co-planar diplexer
  1. Tez No: 299284
  2. Yazar: KADİR SERCAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. TAHA İMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Televizyon, radyo ve uydu yayınlarının izlenebilmesi için günümüzde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar tarihsel gelişim sırasına göre çubuklu antenler yardımıyla vericilerden alış, doğrudan uydudan alış ve merkezi dağıtım sistemi olarak sınıflandırılabilir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan sistemler merkezi dağıtım sistemleridir. İnşaat sektörünün gelişmesiyle beraber daha önceki yıllarda 50-100 arasında aboneye hizmet veren merkezi dağıtım sistemleri binalardaki daire sayısının artması ile beraber çok daha fazla aboneye hizmet etmektedir. Bu durum karşısında kullanılacak elektronik ekipmanlar da önem kazanmıştır. Kablolu TV yayını için gerekli işaret birleştirici (diplexer) prizler artık her odada bulunmaktadır. Binalarda kullanılan merkezi dağıtım sistemleri bu tezin hazırlanmasında ön kaynak olmuştur. Birleştiriciler yüksek ve alçak geçiren filtrelerin birleşimi olan bant geçiren filtrelere denir. Birleştiriciler radyo, tv ve uydu yayınlarını tek bir baskı devre kartı (PCB-printed circuit board) ile son kullanıcının dairesine iletimi sağlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In order to receive radio, TV and satellite broadcasting, there has been various methods used so far. According to the historical background, these methods are Old-fashioned dipole antennas from terrestrial transmitters, Direct-to-home (DTH) from satellites and Central building distribution systems. The method here is, using an electromagnetic simulation program in order to validate the design. Since the designed circuit works in microwave frequencies, electromagnetic simulation is important. Furthermore, it is planned to use a simulation program; Sonnet software, which gives very accurate results especially in filter simulations. The goal is to design, simulate, build and test a diplexer in microwave frequencies, using an electromagnetic simulation program. It is important to emphasize that, this project will be a pioneer in the industry since most of the similar circuits are imported. The proposed diplexer will be a national product, in addition to that, it is aimed to have a cost-effective product than the imported ones.