Yapılarda su ve ısı yalıtımı uygulamaları ve bu uygulamaların yer altı ulaşım yapılarında irdelenmesi
Applications of water and heat isolation in buildings and investigation of these applications on underground structures
  1. Tez No: 299285
  2. Yazar: ZUHAL DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İnsanoğlu enerji kaynağı olarak yararlanabileceği her şeyi kendisine fayda sağlayacak şekilde kullanmayı amaçlamıştır. Bu amaçla tarih boyunca doğal kaynaklara yönelmiştir. Enerji kaynakları ise kısıtlıdır. Günümüzde artan nüfus ve sanayileşme gibi faktörler enerjiye olan talebi artırmakta, enerjinin daha az kullanılarak aynı faydayı sağlayacağı yeni yöntemler geliştirmeye zorlamaktadır.Yalıtım çalışmaları ilk olarak ısı yalıtımı üzerine olmuştur. Artan ve farklılaşan ihtiyaçlar üzerine başka yalıtım çalışmaları da ısı yalıtımını takip etmiştir. Isı yalıtımı doğrudan ısı enerjisinin korunmasını amaçlarken, diğer yalıtım şekilleri de daha iyi yaşam şartlarının sağlanmasını amaçlamaktadır.Genel itibariyle yapılar sürekli olarak su ve ısı gibi etkenlerle karşı karşıyadır. Bu etkenler zamanla yapılarda, kullanıcı üzerinde, ülke ölçeğinde, doğal ve yapay çevrede sorun oluşturmaktadır.Ülkemizde bu etkenlerin sorun oluşturmaması amacıyla tüm bu sorunlara yönelik ürün ve çözümlerin artış gösterdiği gözlenmektedir. Ancak, yapılan araştırma sonuçları ve halen süren sorunlar, başta tasarımcı, uygulayıcıların, sonrasında kullanıcıların, yapıları etkileyen etkenlere, sorunların oluşmamasına ya da oluşan sorunların çözümlenmesine yönelik yeterli bilince sahip olmadıklarını göstermektedir. Bu durum yapı sektöründe mevcut bulunan ürün ve çözümlerden yeterince yararlanılamaması gibi bambaşka bir sorunu daha doğurmaktadır. Bu çalışmada, yapılarda sıklıkla sorun oluşturan su ve ısı etkenleri incelenmiş, bu etkenler yer altı ulaşım yapılarında irdelenmiştir.Yapılara, özellikle de yeraltı ulaşım yapılarına etkiyen su ve ısı etkenlerinin neler olduğu ve yapıların bu etkenlerden nasıl etkilendikleri belirlenmiştir.Daha sonra, bu etkenlere karşı önlem alınmadığı koşullarda ortaya çıkabilecek sorunlar örneklendirilmiştir. Ayrıca, sorunların oluşmasına neden olan yapı üretim sürecindeki eksiklik ya da hatalar belirlenmiş ve bunlar sorunların nedenleri olarak ele alınmıştır. Sorunların nedenlerinin engellenmesinin yapılarda sorun oluşumunu engelleyeceği ya da oluşan sorunları çözebileceği düşünülmüştür.Bu nedenle, sorunların engellenmesi amacıyla alınacak önlemlerde kullanılabilecek ürün ve çözümler ele alınmıştır. Bu ürün ve çözümlerin yapı sektöründe mevcut bulunduğu bilinmektedir. Dolayısıyla yapılarda oluşan sorunlar mevcut ürün ve çözümlerle engellenebilmektedir.Yapılan çalışmayla; başta yapı tasarımcı ve uygulayıcıların, sonrasında kullanıcıların benzer sorunlarla karşılaşmamaları amacıyla ya da karşılaştıkları sorunların çözümlenmesi sırasında sorunların nedenlerine dikkat etmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca tüm bu yalıtım sorunları yeraltı ulaşım yapılarında irdelenmiş çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Bu konuda, Türkiye'de yapı sektöründe mevcut bulunan ürün ve çözümlerle su ve ısı etkenlerinin sorun oluşturmasına karşı önlem alınabileceği belirlenmiştir. Ancak, tüm bu çözümlerin doğru bir şekilde uygulanması, yapı tasarımcıları, uygulayıcıları ve sonrasında kullanıcılarının bu konularda yeterli bilince sahip olmaları ile doğru orantılıdır.
Özet (Çeviri)
Humankind always willed to use the benefits of all energy sources and that?s why aimed to find natural sources. Today, it is necessary to find new methods to get the existent benefits by using less energy.The isolation works have firstly focused on heat isolation. Also, the other isolation works have followed the heat isolation according to increasing demands. While heat isolation intends to save the thermal energy, the other isolation types intend an easier and more comfortable life.Generally, buildings always faced with some factors such as water and heat. As time goes by, these factors damage buildings, users and environment.In our country, there are some products or solution methods to prevent these problems. However, according to some researchs, firstly the designers and then the users have not enough qualifications to prevent or find some solutions for the problems. So, we can say the other problem is about using some benefits of the existent products and solutions. This study is based on making researchs about water and heat which are steady problems for buildings and considering these factors on underground structures.It is mentioned about some kinds of water and heat problems on buildings, especially on undergorund structures. Moreover, causes of the problems, when there are not any preventions, are illustrated. Also the possible mistakes and their causes during the construction are determined. It is considered that avoiding the causes of some possible mistakes, can be a solution for the mistakes. There are some existent products and solution methods which can be helpful to prevent the mistakes on buildings.That?s why in this study, the products and solution methods which can prevent the mistakes are handled.As a result, firstly the designers and then the users, should give some attention to the causes of the problems when they are trying to make solutions. The isolation problems are considered on underground constructions and some solutions are advised. It is determined that there are some solutions by using the existent solution methods and products in Turkey. But all these recommendations will be fruitful when designers and users have enough senses.