Pozitronların bakır ortamdan geçiş olasılıklarının Monte Carlo yöntemi ile incelenmesi
Investigation of transmission probability of positrons from copper media by using Monte Carlo method
  1. Tez No: 299342
  2. Yazar: NEŞE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada pozitron etkileşmeleri için Monte Carlo programı geliştirilmiş, 50 eV ? 100 keV aralığındaki enerjilere sahip pozitronların bakır ortam içerisindeki takibi yapılmıştır. Bu takibi yapabilmek adına öncelikle, hazırlanan bilgisayar programında bakır ortama ait esnek ve esnek olmayan saçılma toplam tesir kesitleri hesaplanmıştır. Esnek saçılma tesir kesiti hesabında spin-rölativistik düzeltmeli perdeli Rutherford diferansiyel tesir kesiti ifadesi ve düşük enerjiler için bazı ekstra tesir kesiti hesabı bilgileri kullanılmıştır. Esnek olmayan saçılma tesir kesiti hesabında ise Liljequist modelinden ve Gryzinski'nin yarı deneysel ifadesinden yararlanılmıştır. 1.5 - 100 keV enerjili pozitronların çeşitli kalınlıktaki bakır ortamdan geçiş ve geri yansıma olasılıkları ile enerji dağılımları hazırlanan bilgisayar programında hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçların diğer deneysel ve teorik çalışmalarla kıyaslandığında uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Monte Carlo code is developed for the positron interactions, positrons which have between 50 eV ? 100 keV energy are followed in copper films. Firstly before making this following elastic and inelastic scattering cross sections were calculated for copper films with prepared computer program. In the calculation of elastic scattering cross section, screened Rutherford differential cross section with a spin relativistic correction and for low energies some extra total cross section information has been used. For inelastic scattering cross section calculations we benefit from Liljequist?s model and Gryzinski?s semi-empirical expression. In the prepared computer program the transmission and back reflection probabilities and energy distributions were calculated for positrons which have between 1.5 ? 100 keV energies and passing from various thicknesses. The calculated results are compatible when compared with other experimental and theoretical studies.