An application of SHP-TOPSİ methodology for decision making: Location selection for stone crusher and lanfill of wastes as a casestudy
Taş kırıcı ve atıkların toprak çökmesini engellemek yer seçimi ve çalışma kararını vermek için: VHP-TOPSIS metodolojisinin uygulanması
- Tez No: 490627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMA MİRZAEİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu Tezde, Sarcheshmeh bakır madeninde yeni taş öğütüncünün tahmini ile uğraşmak için bir yaklaşım önerilmektedir In pit kırıcıların en önemli özelliği. ekstaraksiyon masraflarını azaltmaktır . Bu nedenle taşıma, kamyon ve kamyon sayısının işletme maliyetinin en az olduğu bir yerde bulunmansı gerekir. Çeşiti pozisyonların diğerlerinende daha iyi olması va saha seçim alanının faktörlerinin bir yönde olmaması müktüdür ,Çünkü In pit kırıcıların muhtemel yerlerinin organize ve kapsamlı incelemesi gerekiyor . Bu projede, Sarcheshmeh bakır madeninide atik kayaçların önemi ve duyarlılığı cevherlerden daha az ancak büyüklük dağılımı ve yük ve taşıma yeteneği en önemli değişkenlendir. Dört temel teknik faktör Grubu ,ana faktör, çalışma faktörleri ve çeversel faktörler. In pit kırma yerinde seçim parametrelerini etkileyen parametreleri içerir Kırma alanının sıralamasında batı davasında birinci sırada 0702 puan Güney duruma 0613 ile ikinci sıra Doğu davasında 0508 puan doğu dördüncü puanı 0383 puandan üçüncü sırda yer aldı
Özet (Çeviri)
In this paper offers an approach for dealing with prediction of the new stone crusher in Sarcheshmeh copper mine. The most important property of In- pit crusher is reducing the extraction costs. So it must be situated in a place that operating costs of conveyor, trucks and the number of trucks be at least. It is possible the various positions be better than others and the factors of site selection choice are not in a direction, because the organized and comprehensive study of possible places of In-pit crusher is necessary. In this Project, multi-criteria decision method is used for ranking of waste in-pit crusher site selection in Sarcheshmeh copper mine. The importance and sensitivity of waste rock is less than ores but size distribution and the ability of load and transport are the most important variables The main criteria in four main groups of technical factors, costing factors, operating factors and environmental factors. Affecting parameters on In-pit crushing site selection choice include. . In ranking of crusher site selection, the west case by 0.702 score in first rank, the south case by 0.613 as second rank, east case as third by 0.508 score and the east as fourth rank by 0.383 score was suggested.