Yüksek fırın cürufu katkısının kil zeminlerin stabilizasyonuna etkisinin araştırılması
A study of the effect of blast furnace slag in clay stabilization
  1. Tez No: 299344
  2. Yazar: TUĞBA BİLGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU OKUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasının amacı killi zeminlerin katkı malzemeleriyle iyileştirilmesinin araştırılmasıdır. Çalışmanın amacı doğrultusunda katkı malzemesi olarak yüksek fırın cürufu, uçucu kül, kireç ve zeolit kullanılmıştır. Yüksek fırın cürufunun bentonit kilinde iyileştirme malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu çalışmada bentonit kiline %10 kireç, %5-10-15 oranlarında yüksek fırın cürufu, uçucu kül ve zeolit ilave edilmiştir. Numuneler homojen olarak karıştırıldıktan sonra özgül yoğunluk, kıvam limitleri, hidrometre, kompaksiyon ve serbest basınç deneyi uygulanmıştır. Deneysel çalışmalar sonunda, CH sınıfı yüksek plastisiteli killi zeminlerde yüksek fırın cürufu, kireç, uçucu kül ve zeolitin stabilizasyonda alternatif çözüm olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Kürde bekletilen numunelerde en yüksek mukavemeti %100 Kil + %15 YFC + %15 Zeolit göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to research improving of clayey soils with additive materials. Blast furnace slag, fly ash, lime and zeolite were used as additives in accordance with this aim. Availability of using blast furnace slag as an additive in bentonite has been researched. In this study bentonite clay is mixed with the ratio of %10 percent lime, %5-10-15 percent blast furnace slag, fly ash and zeolite. Atterberg limits, specific gravity, hydrometer, compaction experiments and unconfined compression test performed are applied on the homogenous samples. At the end of the experimental researches, it is determined that blast furnace slag, lime, fly ash and zeolite can be used as a solution at the stabilization of the CH class high plasticity clayey soils. %100 Clay + %15 YFC + %15 Zeolite is the highest resistant of the samples which have been stayed in a rest cure.