Beyaz kirazı konserveye işleme koşullarının belirlenmesi
Definitions of white cherry properties for canning
- Tez No: 299383
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, beyaz kirazın çekirdekli ve çekirdeksiz halde, 14 ve 18 brix dolgu sıvısı içinde konserve edilerek dayandırılmasını sağlayacak proses koşulları ile ürünün saklanması sırasında özelliklerinde oluşabilecek değişikliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla 12 ay süre ile +40C' de saklanan konserve ürünlerde suda çözünür kuru madde, pH, titrasyon asitliği, askorbik asit, HMF, esmerleşme, renk, doku ve toplam kuru madde ve duyusal analiz tayinleri yapılmıştır.Değişkenler üzerinde dolgu sıvısının, ısıl işlem süresi ile saklama süresinin önemli etkilere neden oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, White cherries with and without seeds, were processed by use of 14 and 16 brix syrup and by pasteurization at about 100 0C. During 12 month storage at +4 0C some characteristics of pasteurized samples such as soluble solids, pH, TA, ascorbic acid, HMF, browning, color, texture, total solids were determined by addition to sensorye valuation.Only soluble solids content of filling liquid, heating and storage times were found to effect the characteristics significantly.