Kent meydanları: Adana 5 Ocak Meydanı örneği üzerine bir irdeleme
Town squares: A study on Adana 5 Ocak Square
- Tez No: 299402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALTAY ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kentsel bir mekan olan meydanlar, kentlerin oluşmasından günümüze kadar farklı işlevleri ve biçimleriyle kent hayatının önemli bileşeni olmuşlardır. Halk bu mekanlarda toplanmış, toplumsal kültür kendini burada ifade etme imkanı bulmuştur..Meydanlar zaman içerisinde bulundukları coğrafya ve toplumun sosyo-kültürel yapısına gore farklı kimliklere bürünmüşlerdir.Bu çalışmada öncelikle, meydan kavramı ele alınarak meydanın şekillenmesinde ve oluşumunda etkili olan fiziksel, kültürel ve sosyal faktörler anlatılmıştır. Dünyanın çeşitli kentlerinden seçilen meydanlar bu bilgiler ışığında irdelenerek ortak veriler elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanı olan 5 Ocak Meydanı'nın mekansal nitelikleri seçilen meydanlarla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Squares that are kinds of municipal places have been an important component of city life since the emerging of the cities to present with their different functions and shapes. People have gotten together and social culture has had the chance to express itself. Squares have had different kinds of characters in time according to the geography and socio-cultural structure in which they present. In this study, first of all, the term ?squares? was explained with discussing the physical, cultural and social factors that have an effect on the shape and the formation of the squares. It was aimed to obtain common data by examining squares that were chosen from the different countries of the world under the light of this information. The spatial characteristics of 5 Ocak Square which was the working area were evaluated comparatively with the selected squares.