Musalı?Evrenli (Mersin) yöresinin jeolojik ve petrografik incelenmesi
- Tez No: 299404
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma alanı Akdeniz Bölgesinde Mersin İline bağlı Musalı ve Evrenli köylerinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmada bölgemizde yüzeylenme gösteren özellikle ofiyolitik kayaçların petrografisi detaylı bir şekilde ele alınmıştır.Çalışma alanı içerisinde Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı dört litostratigrafi birimi bulunmaktadır. Bunlar sırayla Üst Kretase yaşlı Mersin Ofiyoliti ve üzerine uyumsuz olarak gelen Oligosen ? Miyosen yaşlı Gildirli Formasyonu, bunun üzerine gelen Alt-Orta Miyosen yaşlı Karaisalı Formasyonu bulunmaktadır. Alt ?Orta Miyosen yaşlı Güvenç Formasyonu, Karaisalı Formasyonu ile geçişlidir.Çalışma alanında gözlenen ofiyolitik birimi içerisinde peridotitlerin aşırı bir şekilde serpantinleştikleri tespit edilmiştir. Serpantinize dunitin dışında serpantinize harzburjit ve serpantinitler içerisinde iri taneli ve küçük taneli olmak üzere saçınımlı bir şekilde kromit taneleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The work area of the province of Mersin in the Mediterranean region covers the villages of Musali and Evrenli. In our region, particularly the petrography of igneous rocks those are shallow have been addressed in detail.In our region, four lithostratigraphic units have been distinguished in the Mesozoic and Cenozoic age. Alternately, these are upper cretaceous Mersin ophiolite, and the one on the top of it which comes inharmoniously Oligocene. The lower and middle Karaisali formation comes on the top of the old Gidirli Miocene formation transitively.In the ophiolite unit observed in the study area, its determined that peridotites are over serpantinized. In the serpantinized harzburgite and serpantinites have dissemined cromize clasts wich are different rqnge of sizes, but serpantinized dunite