Müzikli çocuk masallarının müziksel ve görsel imgeler açısından incelenmesi
Musical children's tales in terms of musical and visual imagery analysis
  1. Tez No: 893976
  2. Yazar: NESLİHAN POYRAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma örneklem grubunu temsil eden YouTube platformu üzerinde erişilen 35 masalın; tür-biçim, ses aralığı, sözel yapıları, masalların konuları, ritmik özellikleri, görsel imgeler bağlamında incelenmiştir. Araştırma nicel ve nitel veri toplama tekniklerini içinde bulunduran karma desen tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın nitel kısmında betimsel analiz, nicel kısmında ise betimsel tarama tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini YouTube platformunda yer alan müzikli çocuk masalları oluşturmaktadır. Araştırma evreni, dijital medya alanında çocuklara yönelik olarak hazırlanan ve müzikle desteklenen hikayelerden oluşmakta olup, özellikle çocukların ilgisini çeken, eğitim ve eğlence amaçlı olarak tasarlanan masallar üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çerçevede örneklem olarak belirlenen 35 masal, yüksek izlenme sayılarına sahip olan, hikayelerine özel olarak müzik bestelenmiş ve dijital platformda, özellikle YouTube geniş bir kitleye erişebilen masallardan oluşmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde alt problemlere göre YouTube üzerinden erişilen 35 çocuk masalı her bir alt problemi, tablo ve grafiklere dönüştürülmüştür. Notaları Finale programından yazılmış, MusesCore programını yüklenmiş ve QR kod oluşturulmuştur. QR kodlar masalların görsel imgeler kısmında eklenmiş, kodlar ile şarkıların erişimine kolaylık sağlanmak amaçlanmıştır. Ulaşılabilen notalar arşivdeki şeklinde, ulaşılamayan notaları ise dikte ederek yazılmıştır. Veriler belirtilen başlıklar altında incelenip elde edilen veriler betimsel olarak yorumlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda müzik ve hikaye bir araya geldiğinde çocukların hem duygusal hem de zihinsel gelişimlerini desteklemektedir. Çocuklar müzikli masallarla karşılaştıklarında sadece eğlenceli vakit geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda empati kurma, hayal gücünü geliştirme ve ahlaki değerleri anlama gibi becerileri de kazanıyorlar. Müzik, masalların etkisini artıran bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, müzikli çocuk masallarının eğitimde daha yaygın ve etkin bir şekilde kullanılması gerektiği düşünülmektedir. Bu doğrultuda masalların ve müziklerin eğitimde geniş kapsamlı kullanımının önemine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 35 fairy tales accessed on the YouTube platform representing the sample group were analysed in terms of genre-format, sound range, verbal structures, subjects of the fairy tales, rhythmic features and visual images. The research used a mixed design technique that includes quantitative and qualitative data collection techniques. Descriptive analysis was used in the qualitative part of the study and descriptive screening technique was used in the quantitative part. The study population of the research consists of musical children's tales on the YouTube platform. The research universe consists of stories prepared for children in the field of digital media and supported by music, and is especially focused on tales that attract children's attention and are designed for educational and entertainment purposes. In this context, the 35 fairy tales determined as a sample consist of fairy tales that have high viewership numbers, music composed specifically for their stories, and can reach a wide audience on the digital platform, especially YouTube. In the analysis of the data, each sub-problem of 35 children's tales accessed via YouTube according to the sub-problems was transformed into tables and graphs. Their scores were written in Finale programme, MuseScore programme was installed and QR codes were used.