İki topolojili uzaylarda bazı ayırma aksiyomları
On some separation axioms on bitopological spaces
- Tez No: 299405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
bir topolojik uzay ise bu uzay üzerinde Hausdorff ( , regüler, , tam regüler, normal, ve gibi ayırma aksiyomları incelenebilir. Eğer bir küme ve , , üzerinde iki topoloji ise ' ye iki topolojili uzay denir. İki topolojili uzaylarla ilgili çalışmalar Kelly(1963) ile başlamıştır. için tanımlanan ayırma aksiyomları ve kompaktlık iki topolojili uzaylara da genişletilebilir.Bu çalışmanın amacı, iki topolojili uzaylarda ayırma aksiyomlarını, aralarındaki ilişkiyi ve kompaktlığı incelemektir.
Özet (Çeviri)
If is a topological space, then the separation axioms such as Hausdorff , regular, , completely regular, normal, and axioms can be studied. If X is a set, and and are two topologies on X, then is called bitopological space. The study on bitopological space was first undertaken by Kelly(1963). The separation axioms and compactness defined for can also be extended into bitopological spaces.The study aims to examine the separation axioms, the relationship between them and compactness in the bitopological spaces.