Topolojik uzaylarda ayırma aksiyomları üzerine
On separation axioms in topologic spaces
  1. Tez No: 134232
  2. Yazar: AHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF HATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOPOLOJİK UZAYLARDA AYIRMA AKSİYOMLARI ÜZERİNE Ahmet ERDOĞAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilin Dalı Danışman: Doç. Dr. Eşref HATIR 2003, 30 sayfa Jüri: Prof. Dr. Hasan ŞENAY Doç. Dr. Eşref HATIR Yrd. Doç. Dr. Cengiz ÇİNAR Bu çalışma iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan bilgi ve kavramları verdik. Bu konuda, bazı genelleştirilmiş kapalı kümeleri ve zayıf ayırma aksiyomlarını kısaca özetleyip yorumlamaya çalıştık. İkinci bölümde ise, öncelikle Hatır ve ark.'nın (1996) tanımladığı C-küme ve özelliklerini inceledik. Daha sonra C-kümeyi kullanarak kapalı küme ile g-kapalı küme arasında Cg-kapalı küme olarak adlandırdığımız yeni bir genelleştirilmiş kapalı küme çeşidi elde ettik. Sonra bu kümeyi kullanarak l°m ve °T\n adında iki yeni ayırma aksiyomu tanımladık ve Tı/2 - uzayının yeni bir karakterizasyonunu verdik, Ayrıca elde ettiğimiz genelleştirilmiş kapalı küme ile TC1/2 ve CT1/2 - uzaylarının korunduğu süreklilik çeşitlerini tanımlayıp özelliklerini inceledik. ANAHTAR KELİMELER: Cg-kapalı küme, T°1/2 - uzayı, °T1/2 - uzayı, Cg-sürekli fonksiyon, Cg-irresolute fonksiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Post Graduate Thesis ON SEPARATION AXIOMS İN TOPOLOGIC SPACES Ahmet ERDO?AN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Scinece Department of Mathematics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Eşref HATIR 2003, 30 pages Jury: Prof. Dr. Hasan ŞENAY Assoc. Prof. Dr. Eşref HATIR Asist. Prof. Dr. Cengiz ÇİNAR This study consist of two sections. In the first section, it is given necessary data and concepts for our study. We tried to summarize and comment on some studies about generalized closed sets and weak separation axioms in brief which have been done about this topic. In the second section, firstly we investigated C-set and its poperties which have been introduced by Hatir etal. (1996). Then by using C-set we obtained a new class of sets called Cg-closed sets which is placed in between the class of closed sets and the class of g-closed sets. Using these sets, we introduced two new separation axioms called T°m and ^m and we gave a new characterization of Tm - spaces. Also using these sets we introduced new kinds öf continuous functions for preservation theorems. KEYWORDS: Cg-closed set, T°m - spaces, cTi/2 - spaces, Cg-continuous function, Cg-irresolute function. n