Geniş başlıklı savak içeren açık kanal akımının sayısal modellenmesi
Numerical modeling of open channel flow with broad-crested weir
- Tez No: 299415
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH KIRKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, geniş başlıklı savak üzerinden geçen akımın hız alanı, iki farklı akım koşulları altında, bir boyutlu Lazer Doppler Anemometresi (LDA) kullanılarak ölçülmüştür. Deney ile aynı akım koşullarında, temel denklemler Standart k- ? , RNG k- ? , Realizable k-?, SST, Modifiye k- ? ve RSM türbülans modelleri kullanılarak, sonlu hacimler yöntemine dayalı ANSYS-Fluent paket programı yardımıyla çözülmüştür. Su yüzü profilinin hesabı için Akışkan hacmi (Volume of Fluid-VOF) yöntemi kullanılmıştır. Sayısal sonuçlar üzerinde seçilen ağ yapısının etkisini incelemek için GCI (Grid Convergence Index) yöntemi kullanılmıştır. Sayısal hesaplamalardan elde edilen akım hızları ve su yüzü profilleri, sayısal sonuçların doğrulanması bağlamında deneysel ölçümlerle karşılaştırılmıştır. Sayısal ve deneysel bulguların karşılaştırılması sonucunda, RNG k- ? türbülans modelinin, hız alanı ve su yüzünün hesaplamasında, bu çalışmada kullanılan diğer türbülans modellerine göre daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The velocity field of the flow over a broad crested weir is measured using a one-dimensional Laser Doppler Anemometry (LDA) for two different flow conditions. Using standard k- ? , RNG k- ? , Realizable k-?, SST, Modified k- ? and RSM turbulence closure models, the basic equations are solved by ANSYS-Fluent package program based on finite volume method for the same experimental conditions. The volume of fluid (VOF) method is used to compute the free surface of the flow. GCI (Grid Convergence Index) is performed to examine the effect of the selected grid structure on the numerical results. The numerical results for the velocity field and flow profiles are compared with the experimental results for validation purposes. The comparisons of the numerical and experimental results show that the numerical simulation using the RNG k?? turbulence closure model predicts the velocity field and free surface profile more accurately compared to those of the other turbulence models used in the present study.