Nikel-kadmiyum kaplı grafit elektrotta metanol oksidasyonunun araştırılması
Investigation of methanol oxidation on nickel-cadmium coated graphite electrode
- Tez No: 299433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada Ni, Cd, NiCd ve NiCdZn grafit yüzeyine elektrokimyasal olarak kaplanmıştır. Elektrotların yüzey morfolojisi ve kimyasal bileşimi taramalı elektron mikroskobu (SEM), atomik kuvvet mikroskobu (AFM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) ve X-ışını floresans spektrometresi (XRF) kullanılarak belirlenmiştir. Metanol oksidasyonu için hazırlanan elektrotların katalitik etkisi 1,00 M Metanol içeren 1,00 M KOH içinde dönüşümlü voltametri (CV), elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve kronoamperometri (CA) teknikleri ile çalışılmıştır. Kaplama süresi, kaplama akım yoğunluğu ve kaplamaların kimyasal bileşiminin metanol oksidasyonuna etkisi araştırılmış ve en uygun koşullar belirlenmiştir. Kaplamaların metanol oksidasyon aktivitesinin kaplamaların metal oranına, akım yoğunluğuna ve kaplama süresine bağlı olduğu bulunmuştur. Çinko uzaklaştırılmış NiCdZn kaplamalar sıkı ve gözenekli yapıya sahip olmasının yanı sıra alkali ortamda metanol oksidasyonu için iyi elektrokatalitik aktiviteye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ni, Cd, NiCd and NiCdZn were electrochemically deposited on a graphite electrode. The surface morphology and chemical composition of electrodes are determined by using scanning electron microscopy (SEM), atomic force microscopy (AFM), energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX) and X-ray florescence spectrometer (XRF). The catalytic effect of prepared electrodes for the methanol oxidation was studied in 1,00 M Methanol solution containing 1,00 M KOH by cyclic voltammetry (CV), chronoamperometry (CA) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques. The effects of chemical composition of coatings, deposition current density and deposition time were investigated and optimun conditions were determined for the methanol oxidation. It was found that, the methanol oxidation activity of coatings depends on the metal ratio, deposition current density and the deposition time of coatings. The alkaline leached NiCdZn coating has a compact and porous structure as well as good electrocatalytic activity for the methanol oxidation in alkaline media.