İki ticari biyofungisit ve bir mikorizal preparatının domateste Fusarium oxysporum Schl. f. sp. radicis-lycopersici J. S. kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalığına etkinliği
The efficiency of two commercial bio-fungicide and one mycorrhizal preperation on Fusarium oxysporum Schl. f. sp. radicis-lycopersici J. S. in tomato
- Tez No: 299439
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİÇİCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada; iki ticari biyofungisit ve bir mikorizal preparatın domateste Fusarium oxysporum Schl. f. sp. radicis-lycopersici J. S. (FORL) kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalığına etkinliği araştırılmıştır. Ülkemizde sebzeler arasında yetiştiricilik ve pazarlama açısından en fazla öneme sahip olan domates bitkisinde üretim sezonu boyunca birçok hastalık görülmektedir. Bu hastalıkların başında toprak kökenli hastalıklar gelmektedir. Mücadelesi zor olan ve üründe büyük miktarda kayba neden olan toprak kökenli hastalıkların başında Fusarium spp. gelmektedir. Domateste zarar yapan Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici'nin mücadelesi oldukça zordur. Kök ve kökboğazı çürüklüğüne neden olan toprak kökenli bir hastalık etmenidir. Bu hastalıkla mücadelede kimyasal ilaçların kullanılmasının tarımın sürdürülebilirliği ve canlılara olan olumsuz etkileri nedeniyle alternatif mücadele yöntemlerinin bulunup geliştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda değişik çalışmalar yıllarca yapılmıştır ve hastalıkla mücadelede başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Biyolojik mücadelenin hem çevreye hem de insan sağlığına zararlı olmaması nedeniyle kimyasal mücadeleye alternatif olarak denenmiştir ve ileriye dönük olumlu sonuçlar vermiştir. Bu çalışmada Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici'ye karşı iki ticari fungisit (Trichoderma harzianum, Bacillus Subtilis) ve mikorizal preparat (Glomus intraradices) kullanılarak etkinlikleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ın this study, the effect of two commercial bio-fungicides an one mycorrhizal preperation on Fusarium oxysporum Schl. f. sp. radicis-lycopersici J. S. (FORL) crown and root rot disease in tomato is investigated. Tomato that is among the most important vegetables in our country in terms of cultuvation and sale faces many diseases throughout the production season. Soilborne diseases are the major ones Fusarium is the main soilborne diseases that is difficult to cope with and that causes great crops loss. The control of FORL which harms tomato is quite difficult it is a soilborne disease that causes crown and root rot in tomato. In the control of Fusarium crown and root rot due to the negativeeffects of chemical pests on the sustainability of agriculture and on the living things, alternative controlling methods need to found and developed. Many studies were carried out on this topic and successful results were maintained. Since biological control is harmful on neither human health nor the environment is tried out as an alternative for chemical control and positive results were found out. In this study, the effect of two commercial bio-fungicides (Trichoderma harzianum, Bacillus Subtilis) and one mycorrhizal preperation (Glomus intraradices) were used to find out the efficiency on Fusarium oxysporum Schl. f. sp. radicis-lycopersici J. S. (FORL).