İki farklı ticari şarap mayasının portakal şarabının aroma maddeleri bileşimi üzerine etkisi
The effect of two different commercial wine yeasts on aroma compounds of the orange wine
- Tez No: 256391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN SELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin önemli turunçgil merkezi olan Çukurova Bölgesinde yetiştirilen Kozan Yerli portakalından elde edilen şıralarda fermantasyon öncesi kullanılan iki farklı ticari mayanın (Saccharomyces cerevisiae) şarapların aroma maddeleri üzerine etkisi araştırılmıştır.Elde edilen şarapların aroma maddeleri sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemiyle ekstrakte edilmiş ve gaz kromatografisi-kütle spektrometresi cihazı ile belirlenmiştir. Ticari mayalarla elde edilen şaraplarda aroma maddelerinin toplam miktarı ve sayısı spontanla elde edilene göre daha yüksek bulunmuştur. Aroma maddelerinin toplam miktarı ticari maya-1 ilde elde edilen şarapta en yüksek bulunmuş (145346 µg/l ), bunu ticari maya-2 (133449 µg/l) ve spontan (80262 µg/l) izlemiştir. Şaraplarda aroma maddelerinin önemli bir kısmını yüksek alkoller ve esterler oluşturmuştur.Duyusal ve temel bileşen analizlerine göre spontan ve ticari maya ile elde edilen şaraplar arasında önemli farklılıklar bulunmuş ve ticari maya-2 ile elde edilen örnek panelistler tarafından en beğenilen şarap olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of two different commercial wine yeasts (Saccharomyces cerevisiae) on aroma compounds of orange wine obtained from cv. Kozan oranges grown in Kozan region of Adana were investigated.Aroma compounds of orange wine were extracted by liquid-liquid extraction method and analyzed by GC-FID and GC-MS, respectively. The amount of aroma compounds of orange wines made from commercial wine yeasts was higher than spontaneous wine. A total amount aroma compounds was found to be the highest in ?commercial yeast-1? wine (145346 µg/l), followed by ?commercial yeast-2? wine (133449 µg/l) and spontaneous wine (80262 µg/l). Higher alcohol and esters were qualitatively and quantitatively the most dominant aroma compounds in orange wines.On the basis of sensory and principal component analyses, several significant differences in the some parameters were found in wines, and the most preferred wine was that produced ?commercial yeast-2? wine by panellists.