Determination of underlying event contribution to the jet energies in CMS heavy ion collisions
CMS ağır iyon çarpışmalarında arka plan olaylarının jet enerjilerine katkısının belirlenmesi
  1. Tez No: 299446
  2. Yazar: ALİŞAH NART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yüksek enerjili hızlandırıcılarda ağır iyon fiziği çalışılmasının amacı yüksek sıcaklık ve yoğunlukta partonik bir madde elde edebilmektir. Bu partonik madde kuantum renk dinamiği çalışmaları için gereklidir. Bu yoğun ve sıcak maddeye çekirdek-çekirdek etkileşmelerinde ulaşılabilir. Çekirdek çarpışmalarının ilk aşamalarından denge durumuna geçerken kuark gluon plazmasının sıcaklığı ve yoğunluğu azalmaya başlar ve bu esnada hadranizasyona geçişi söz konusudur. Kuark gluon plazması durumunun araştırılması ve özelliklerinin belirlenmesi için iki tip sonda kullanılır. Bunlar sert sonda ve yumuşak sonda olmak üzere iki ana başlıkta toplanır. Bu tez sert sondalardan biri olan jetler üzerine odaklanmıştır. Jetlerin enerjisi, yapılandırılması ve jet enerjisine ardalan katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of nucleus-nucleus collisions at the ultra relativistic colliders is obtaining the hot and dense partonic matter. This partonic matter is required to study fundamental of quantum chromo dynamics (QCD). This hot and dense matter is reach the extremely high temperature and energies at the nuclei collisions. At the first moments of the nuclei collisions, the temperature of Quark gluon plasma and its density went down when the plasma going in to stable and during the this dense and temperature change is open the way of hadronization process for the QGP. There is two way to observe the properties of QGP, soft probes and hard probes. This thesis focused on the one of the hard probes; jets. The energy of jets, reconstruction of jet and background contribution to jet energy is studied and investigated well.