Çerezlik kabak bitkisinde (cucurbita pepo l.) farklı gelişme dönemlerinde uygulanan su stresinin verime ve ürün kalitesine etkisi
Effect of water stress at different growth stages of seed pumpkin (cucurbita pepo l.) on seed yield and quality
- Tez No: 476160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜNLÜKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilen çerezlik kabak bitkisinin farklı gelişme dönemlerinde uygulanan su stresine karşı tepkisi incelenmiştir. Araştırma 2016 yetiştirme döneminde Erciyes Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi (ERÜTAM) kampüs arazisinde yürütülmüştür. Çalışmada çerçeveli olarak nitelendirilen ve çerezlik tüketim için yetiştirilen kabak popülasyonu (Cucurbita pepo L.) kullanılmıştır. Denemede vejetatif gelişme dönemi (VG), çiçeklenme dönemi (ÇD), meyve tutumu ve olgunlaşma dönemlerinde (MO) üç sulama konusu bulunmaktadır: i) optimum sulamanın uygulandığı tam sulama konusu (S100), ii) tam sulamanın %50'si (S50) ve iii) hiç sulama uygulanmayan konu (S0). İlgili dönem bittiğinde ise normal sulamalara devam edilmiştir. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde yürütülmüş olan bu çalışmada 3 bitki gelişme dönemi ve 3 su uygulaması ile 9 konu bulunmakta olup her konu 4 kez tekrarlanmıştır. Araştırma sonucunda VG S50, VG S0, ÇD S50, ÇD S0, MO S50 ve MO S0 konularında sırasıyla %6.5, %10.8, %8.6, %21.0, %15.9 ve %33.8 su tasarrufu sağlanmasına karşılık tohum veriminde %7, %18, %30, %33, %9 ve %22 oranlarında kayıp meydana gelmiştir. Çerezlik kabak bitkisinin vejetatif gelişme, çiçeklenme ve meyve olum dönemi verim tepki faktörleri (Ky) sırasıyla 1.52, 1.85 ve 0.64 olarak belirlenmiştir. Meyve olum döneminde bitkinin su stresine karşı çok toleranslı olduğu buna karşın çiçeklenme döneminde ise çok hassas olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, response of pumpkin, grown in Middle Anatolian Region, to water stress at different growth stages were investigated. The experiment was conducted in research station of Erciyes University Agricultural Research and Training Center (ERÜTAM) in 2016 growth season. Pumpkin population (Cucurbita pepo L.) called“framed seed”and consumed confectionary was used. Three irrigation treatments: i) optimal irrigation with full watering (S100), ii) fifty percent depletion of full watering (S50) and iii) no water (S0) were applied pumpkin at vegetative growth stage (VG), flowering stage (ÇD) and fruit development stage (MO). When water stress stage was ended, routine irrigation process was followed for other development stages of pumpkin. Each treatment was replicated 4 times in the experiment carried out with design of split plots in randomized blocks. Although water savings of VG S50, VG S0, ÇD S50, ÇD S0, MO S50 and MO S0 were 6.5%, 10.8%, 8.6%, 21.0%, 15.9% and 33.8%, respectively, pumpkin seed yields at same order were 7%, 18%, 30%, 33%, 9% and 22%. Yield response factors (Ky) of pumpkin at vegetative growth stage, flowering stage and yield development stage were determined as 1.52, 1.85 and 0.64. It was concluded that pumpkin was very tolerant plant against water stress in fruit development stage but very sensitive plant against water stress in flowering stage.