Development of a special sidelifter for transferring containers between railroad freight cars and trailers
Römork ve yük vagonları arasında konteyner aktarmak için özel bir sidelifter geliştirilmesi
  1. Tez No: 299465
  2. Yazar: ERİNÇ ULUDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, römorkün üstüne yerleştirilmiş yeni bir konteyner yükleme ve indirme mekanizması tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu tasarım, değişik boyutlarda ISO standartlarına göre üretilmiş konteyner boyutlarına uygun bir şekilde ayarlanabilen bir mekanizmayla desteklenmiştir. Bahsedilen mekanizmanın tasarımındaki ana kriter; 12,192 m uzunluğa kadar olan ISO konteynerini, çok eğimli ve yumuşak olan zeminler hariç, her türlü zeminde yükleme ve indirme yapabilmesidir. Bu doğrultuda yapılan tasarımlar ilk önce bilgisayar ortamında test edilmiştir. Bu analiz sonuçları, performans testleri için prototip olarak üretilen en başarılı dizayn konseptinin seçilmesinde kullanılmıştır. Performans testlerinin sonuçları da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a container loading and unloading mechanism which is assembled on a semi-trailer, is designed and manufactured. This design is supported with a mechanism which can be adjusted according to different dimensioned ISO standard containers. The main requirement of the above mentioned mechanism is the ability of loading and unloading of ISO containers up to 12,192 m long on every ground condition except at very soft and slope grounds. Design concepts created in this manner are firstly tested by the analysis softwares. The analysis results are then used in selecting the most successful design concept to be manufactured as a prototype for performance tests. The results of the performance tests are also presented.