Ankara ili'nde konutlarda enerji tüketiminden kaynaklanan CO2 emisyon miktarlarının tahmini ve değişime neden olan etmenlerin tespiti
Estimation of residential energy consumption based CO2 emission amounts and determination of the factors causing the variation in Ankara province
- Tez No: 299480
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN GÜLLÜ, YRD. DOÇ. DR. MERİH AYDINALP KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Hızlı nüfus artışı ve değişen tüketim yapıları sebebiyle, Türkiye'nin enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Enerji sektörü, sera gazları içerisinde atmosferdeki yoğunluğu en fazla olan karbondioksitin (CO2) oluşumunda en büyük paya sahiptir. Bu sebeple hem üretim teknolojileri, hem de enerji tüketimini tetikleyen faktörler açısından iyi değerlendirilmesi gerekir. Hanehalkları, faaliyetleri ile doğrudan ve dolaylı enerji tüketimine sebep olurlar ve toplam enerji tüketiminde önemli bir payı oluştururlar.Bu tez çalışması kapsamında, Ankara İli'ndeki gelir gruplarına göre hanehalklarının doğrudan enerji tüketiminden kaynaklanan CO2 emisyonları IPCC kılavuzlarından yararlanılarak hesaplanmış ve bu emisyonların değişimine sebep olan etmenlerin tespiti için gelir, konut özellikleri, hanehalkı ekonomik ve demografik verileri kullanılarak istatistiki analizler yapılmıştır. Kullanılan istatistiki analiz yöntemleri Spearman'ın Sıralama Korelasyon testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi testi ve Duncan'ın Çoklu Aralık testidir.Analiz sonuçlarına göre, hanelerdeki toplam enerji tüketimi ve bu tüketimden kaynaklanan CO2 emisyonlarının miktarı üzerinde etkiye sahip etmenler: gelir, bina inşaat yılı, hane reisinin yaşı ve eğitimi ve konutun net kullanım alanıdır.
Özet (Çeviri)
Due to rapid population increase and changing consumption trends, energy need of Turkey increases every day. Energy sector has the biggest share in production of carbon dioxide (CO2), which has the highest concentration in the atmosphere among other greenhouse gases. Thus, it should be well analyzed both in terms of production technologies and factors triggering energy consumption. Within the framework of this dissertation, residential energy consumption based CO2 emissions are estimated and factors changing the emission levels are determined in Ankara Province.Households cause energy consumption with their activities directly and indirectly and has a significant share in total energy consumption. In this study, CO2 emissions from direct energy consumption of the households are calculated and analysis are carried out using income, dwelling information and household economic and demographic data to determine factors causing the variation in emission levels. Statistical analiysis methods are: Spearman?s rank correlation test, Kruskal Wallis one-way variance analysis test and Duncan?s multiple range test.According to the results of the analysis, factors altering the amount of total energy consumed and related CO2 emissions are: income, dwelling construction year, age and education of the household head and net usage area of the residence.