Yüksek hız takım çeliklerinde uygulanan ısıl işlemler ve elde edilen özellikler arasındaki ilişkilerin fiziksel metalurjik yönden incelenmesi
Investigation of relationship between heat treatments that applied to hss and obtained properties with pyhsical metallurgy
  1. Tez No: 299483
  2. Yazar: GÜVEN ORKUN TOPTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Takım çelikleri, malzemeye form vermek, kesmek ya da şekillendirmek için kullanılan alaşımlı çeliklerdir. Yüksek hız takım çelikleri ise takım çelikleri sınıflandırmasında yüksek alaşımlı çelikler sınıfında yer alan ve yüksek işleme kabiliyetine sahip çeliklerdir. Yüksek işleme kabiliyetine sahip olması için yüksek hız takım çeliğinin, zorlu aşınma mekanizmasına, yüksek ortam sıcaklıklarında ve uzun işleme sürelerinde çalışmaya dirençli olması gerekmektedir. Bu zorlu koşullar vida üretiminde de aynıdır. Bu özellikler, aşınma direnci ve sıcak sertliği arttırmak için karbür oluşturan alaşım elementlerinin varlığı ile gerçek olmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada daha fazla vida üretimi için beş farklı yüksek hız takım çeliği araştırılmıştır. Ayrıca dört farklı östenitleme sıcaklığını takip eden iki farklı meneviş sıcaklığında bu çelikler için en uygun vakum ısıl işlem koşulları araştırılmıştır. Aynı zamanda bu çeliklerin ısıl işlem koşullarının arasındaki farkın, sertliğe ve vida üretimine etkisi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tool steels are alloyed steels that is used to make tools for forming, cutting or shaping a material. High speed steels are defined as high alloyed tool steels, which has high machining ability in tool steels clasification. For owing high machining ability high speed steel must resist to hard wear mechanism, hot working temperatures and long time working conditions. Hard working conditions are same also in screw manufacturing for tool steel. These properties becomes real by alloying elements, which have a high affinity to make carbids for wear resistance and for enhance hot hardness. So in this study, we studied five different high speed steels for higher output numbers. Also we tried to find best vacuum heat treatment condition for these steels in four different austenizing temperatures and two different tempering temperatures as following treatment. We also investigated the difference on hardness and on screw out put among heat treatment conditions of these steels.