Türkiye'de inşaat sektöründe yüklenici şirketlerin markalaşma kritelerine uygunluğu
Fullfillment of branding requirements by contractor companies in construction sector in Turkey
- Tez No: 299484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANDAN ÇINAR ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bir şirketin ürün ve hizmetlerini belirlemek, tanıtmak ve rakiplerinden farklılaştırmak gibi fonksiyonlar üstlenen isim, logo, amblem yada tüm bunların birleşimi olarak tanımlayabileceğimiz marka tüketicilerin satın alma karar sürecini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Marka, şirketin ürünleri için bir platform sağladığı gibi, rekabetçi saldırılara karşı marka gücü ve dayanıklılığı anlamına da gelmektedir.Günümüzde kurum markası, tüm şirketler için olduğu gibi inşaat sektöründe yer alan şirketler için de ürünleri ve hizmetleri markayla birbirine bağlayan yapısı ile hedeflere ulaşmak adına önemlidir. İnşaat şirketlerinin kurum kültürleri, pazarlama ve iletişime bakış açıları, ortaya koydukları ürün ya da hizmetlerin nitelikleri, gerekli kalite standartlarını sağlamaları, kurum dışı profesyonel hizmetleri, teknolojiyi takip etmeleri, araştırma ve geliştirme çalışmaları kuruma ait marka değeri adına önem teşkil etmektedir.Ülkemizde inşaat sektöründe yüklenici olarak faaliyet gösteren ve şirketlerini marka olarak tanımlayan şirketlerin marka değeri taşımak için gerekli olan şirket yapısı, marka konumlandırma, ürün, teknoloji ve yeniliklerin takibi, pazarlama&satış ve marka iletişimine ilişkin kriterleri yerine getirmedikleri görülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de inşaat sektöründe yer alan yüklenici şirketlerin marka değeri taşımak adına yerine getirmeleri beklenen gereklilikleri ne derece uyguladıklarını gözlemlemek ve marka çalışmalarının ne kadar önem ifade ettiğini anlamak amaçlanmıştır.Bu çalışmada öncelikle ilk bölümde marka olgusunun tarihsel gelişimi, işlevleri, marka değeri bileşenleri ve markanın faydaları ele alınmıştır. İkinci bölümde şirketlerin marka değeri taşıyabilmeleri için gerekli görülen şirket yapısı, marka konumlandırma, ürün, teknoloji ve yeniliklerin takibi, pazarlama&satış ve marka iletişimi kriterleri alt başlıkları ile birlikte ortaya koyulmuş ve marka değeri adına taşıdıkları önem açıklanmıştır. Üçüncü bölümde marka değeri taşıyabilmek için sıralanan bu kriterler günümüzde Türk inşaat sektörü ele alınarak değerlendirilmiştir. Son araştırma bölümü olan dördüncü bölümde ise ülkemizde faaliyet gösteren yüklenici şirketlere belirlenen bu kriterler ışığında markalaşma çalışmalarını sorgulamak adına anket soruları yöneltilmiştir.Türkiye'de faaliyet gösteren yüklenici şirketlere yöneltilen anket çalışmasında elde edilen veriler ışığında şirketlerin marka değeri taşımak adına yaptıkları çalışmalar ve marka çalışmalarına ne derece önem verdikleri ortaya koyulmuştur. Yüklenici şirketler ile gerçekleştirilen anketler sonucunda görülmüştür ki, ülkemizde faaliyet gösteren şirketler markalaşma sürecinde olumlu aşamalar kaydetmelerinin yanı sıra yerine getirmeleri gereken birçok çalışma mevcuttur. Bunun sonucunda ülkemizde yüklenici şirketlerin marka çalışmalarında eksik oldukları noktalar ve geliştirmeleri gereken başlıklar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
A company?s identity, name, logo, emblem in other words the combination of all these terms is defined as a brand that undertakes functions such as establishing company?s products and services, advertising, promoting and to differentiate from other companies is one of the most significant factor that affects consumers? purchasing decision process. Brand provides a platform for the company?s products as well as it means strength and brand competence against competing strategies.Corporate brand is highly considerable for the companies in construction industry, as for all companies, to achieve goals through its structure of combining the products and services by a brand. The corporate culture, the perspective of marketing and communication strategies, the characteristics of products or services, providing the required quality standards, their non-professional services, following technology, the research and development policies are critical activities to emphasize the brand equity of construction companies.In our country it has been observed that to have a brand equity, the contractor companies operating in construction industry and those who particularly identifies their company as being a brand, do not fulfill the criterias relating to corporate structure, brand positioning, pursuing new products, technology and innovations, sales and marketing furthermore brand communication.In this study, it is aimed to observe the fulfillment ratio of the branding requirements which are critical to get brand equity and to constitute awareness about the importance of branding efforts for the companies operating in our country as a contractor in the construction industry.In the first part, the history of brand, the functions of brand, the components of brand equity and its benefits are defined. In the second part, the requirements are set out in conjunction with sub-titles necessary to get brand equity for companies that are the criterias related to corporate structure, brand positioning, product, to follow technology and innovations, marketing & sales and brand communication. Besides, on behalf of brand equity their importance is explained. On the other section, Turkish construction sector is currently evaluated in terms of these requirements. In the follows, in the final research part, survey questions were asked to the companies operating as contractor in our country in the light of the criterias specified to examine their branding efforts.With this survey, how the constructor companies takes in to account the branding criterias and to a what extend they practice them is evaluated. As a result of survey that was carried out with the contractor companies, it is observed that constructor companies have some progress but there are a lot of work to improve the branding activities for the construction sector.Research results are focused on the activities attempted by the contractors operating in Turkey to get brand equity and on the need to develop criteria.