Uzun ömürlülük bonolarını fiyatlandırma: Uç değer kuramı ve kübik risk fiyatlandırma modeli
Pricing longevity bonds: Extreme value theory and risk cubic pricing model
- Tez No: 299515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı uzun ömürlülük riski üzerine yazılmış bonoların fiyatlandırılmasıdır. Teknik kazanç, ölümlülük endeksine bağlı olarak ifade edilmiştir. Ölümlülük endeksinin gelişimindeki küçük değişimler sabit terimli (driftli) rastgele yürüyüş modeli ile modellenirken, sayıca az olan uzun ömürlülük durumları ise uç değer teoremine göre modellenmeye çalışılmıştır. Oluşturulan ölümlülük modeli, Lane ve Movchan (1999) tarafından geliştirilen kübik risk modeli ile birleştirilerek uzun ömürlülük bonosu fiyatlandırılmıştır.Bu çalışmada öncelikle ölümlülük, Lee-Carter Modeli, Uç Değer Kuramı, sigortacılık ve finans alanlarında kullanılan fiyatlandırma konuları ele alınmış, ardından ise Lee-Carter Modeli ve Uç Değer Kuramı yardımı ile modellenen ölümlülük endeksine dayanan uzun ömürlülük bonosunun Lane ve Movchan'ın Kübik Risk Modeli ile fiyatlandırılması yapılmıştır. Bunun için öncelikle 1930-2000 yılları arası cinsiyet ayrımındaki Türkiye genel nüfus sayım verilerinden ölüm oranlarının elde edilebilmesi için gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Ara yıllara ilişkin ölüm oranları ise regresyon modelleri yardımıyla tahmin edilmiştir. Belirlenen ölüm oranları cinsiyete göre ağırlıklandırılıp, ortak bir ölümlülük göstergesi elde edilmiş ve modellenmiştir. Son olarak teknik kazançları, elde edilen ölümlülük endeksine bağlı olan uzun ömürlülük bonosu fiyatlandırılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to price the bonds which are written on longevity risks. The payoff is given by depending on a mortality index. While the small variations in the mortality index are modelled by using random walk model with drift, rare longevity cases are modelled by extreme value theory. The mortality modelling is priced by using the risk cubic pricing method which is developed by Lane and Movchan (1999).In this study, firstly the concepts of mortality, Lee-Carter Model, Extreme Value Theory, pricing methodology in insurance and finance are introduced. Secondly, the risk cubic pricing approach of longevity bond that depends on mortality index has been introduced. Some necessary adjustments have been made to obtain mortality rates from Turkish census data between 1930 and 2000 for both sexes. The death rates regarding the intermediate census years have been estimated by using the regression analysis and then these rates have been weighted so that a common mortality index has been developed and modelled. Finally, the longevity bonds whose payoffs depend on the mortality index have been priced successfully.