Exploring the dimensions of emotional durability and longevity in toy design for sustainability
Sürdürülebı̇lı̇rlı̇k ı̇çı̇n oyuncak tasarımında duygusal devamlılık ve uzun ömürlülük boyutlarını keşfetmek
- Tez No: 878340
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Günümüzün küresel ekonomisinde, doğrusal üretim ve tüketim modeli, önemli çevresel ve sosyal sorunlara yol açarak sürdürülebilirliğe doğru bir değişime yol açmıştır. Tasarım, özellikle oyuncak tüketimi bağlamında sürdürülebilir davranışların teşvik edilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Ancak hızlı tüketime ve atığa dönüşmeye yönelik mevcut eğilim, sürdürülebilirlik odağındaki çabaları zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada 10-12 yaş arası çocukların oyuncakların ömrünü uzatmak için oyuncaklarıyla kurdukları bağ incelenmektedir. Çalışma, duygusal devamlılığın ve ürüne bağlılığın oyuncak tüketimini nasıl etkilediğini anlamak için yenilikçi ve katılımcı bir araştırma yöntemi olarak aktivite seti çalışmasını da içeren kapsamlı bir yaklaşım uygular. Tasarım araştırması bulguları ve içgörüleri, duygusal devamlılığın boyutlarını sunmakta ve çocuklar ve aileler arasında uzun süreli davranışların teşvik edilmesinde sürdürülebilirlik ve çocuk gelişimi becerileriyle ilgili tasarım müdahale alanlarının önemini vurgulamaktadır. Son olarak çalışma, sürdürülebilir oyuncak tasarımının daha iyi anlaşılmasını desteklemekte ve ürün ömrünü ve sürdürülebilirliğini artırmayı amaçlayan tasarımcılara, eğitimcilere ve araştırmacılara değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's global economy, the linear model of production and consumption has resulted in substantial environmental and social issues, driving a change toward sustainability. Design is critical for promoting sustainable behaviors, particularly in the context of toy consumption. However, the current tendency toward rapid consumption and disposal poses a challenge to efforts focussing on sustainability. This study examines the connection that children between the ages of 10 and 12 establish with their toys to extend the longevity of toys. The study applies a comprehensive approach, including an activity set as a generative and participatory research method to understand how emotional durability and product attachment affect toy consumption. The design research findings and insights present the dimensions of emotional durability and emphasize the importance of design intervention areas for sustainability and child development skills in promoting long-term behaviors among children and families. Finally, the study leads to an improved understanding of sustainable toy design and provides valuable information for designers, educators, and researchers aiming to increase the product lifespan and sustainability.