Yüksek öğretim biyoloji öğrencilerinin öğrenme stratejileri ve bilişsel yapılarının incelenmesi
Investigation of learning strategies and cognitive structure of undergraduate biology students
- Tez No: 299519
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu araştırmada üniversite biyoloji öğrencilerinin öğrenme stratejileri, kullandıkları öğrenme teknikleri ve bilişsel yapıları; bilişsel yapının oluşmasında öğrenme stratejilerinin etkisi, Protein ve Kistik fibrozis konuları özelinde incelenmektedir.Bu çalışma nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Araştırmada problem merkezli görüşme, sesli düşünme ve kavram haritası veri toplama tekniği olarak seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu birinci aşamada üniversite biyoloji öğrencisi 32 kişi, ikinci aşamada ise bunlardan seçilen 5 kişi oluşturmaktadır. Nitel verilerin analizi Maxqda programı kullanılarak yapılandırıcı içerik analizi ve bu sonuçlar sayısallaştırılarak tipolojik analiz SPSS 15 yardımı ile kümeleme analizi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın diğer değişkeni bilişsel yapı nicel olarak ve kavram, önerme, bütünlük bakımından uzman görüşü yardımıyla nitel olarak analiz edilmiştir.Sonuç olarak çalışma grubu bilişsel öğrenme stratejilerine göre ileri strateji kullanan tip, ortalama strateji kullanan tip ve zayıf strateji kullanan tip olarak tanımlanmıştır. Tiplerin öğrenme stratejilerini kullanma özellikleri ile bilişsel yapı arasında sıkı bir etkileşim olduğu görülmektedir. İleri strateji kullanan tipte değerlendirme ve üstbilişsel öğrenme stratejileri tüm grupta kullanılan ortak öğrenme tekniklerini desteklemektedir. Orta ve zayıf strateji kullanan tiplerde ise stratejileri kullanma kalitesi azalmaktadır. Strateji kullanma kalitesinin azalması bilişsel yapının az sayıda kavram ve bağlantıdan oluşması ve bunların merkezi kavramları içeren bir ağ olarak yapılandırılamamasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak bilişsel yapı içerisinde çok sayıda yanlış öğrenme oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines learning strategies of university biology students, learning techniques and cognitive structures used by these students as well as the learning strategies coming to the forefront in formation of the cognitive structure in the case of Protein and Cystic fibrosis.A qualitative research method is employed in this study. Problem-centered interview and think-aloud and concept map were used as data collection techniques. Study group of the study consists of 32 biology students in the first stage and consists of 5 persons chosen out of these students in the second stage. Qualitative data were analyzed through qualitative content analysis by means of Maxqda program. After these results are quantified, typological analysis was conducted through cluster analysis by means of SPSS 15. Cognitive structure was quantitatively analyzed, and it was qualitatively analyzed in terms of concept, learning and integrity by means of expert opinions.As a conclusion, study group was divided into types using advanced strategies, medium strategies and weak strategies according to cognitive learning strategies. It is seen that there is a strong interaction between types? usage of learning strategies and the cognitive structure. All evaluation and meta-cognitive learning strategies used by the type using advanced strategies support common learning techniques applied in the group. In types using medium or weak strategies, quality of using the strategies decreases. Decrease in quality of using the strategies causes cognitive structure to contain limited number of concepts and connections. It also prevents these concepts and connections from being constructed as a network that involves central concepts. Accordingly, a great amount of mislearning emerges within the cognitive structure.