Türkiye döviz piyasasında koşullu oynaklık modelleri
Conditional volatility models for Turkish foreign exchange market
- Tez No: 299520
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tez çalışmasının amacı, finansal piyasalarda yaygın olarak kullanılan otoregresif koşullu değişen varyans modellerinin tanıtılması ve Türkiye döviz piyasası için bir uygulama ile sekiz farklı model arasından en uygun koşullu oynaklık modelinin belirlenmesidir.Geleneksel ekonometrik modeller, varyansın sabit olduğu varsayımına dayanmaktadır. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarda finansal zaman serilerinin varyansının sabit olmadığı gösterilmiştir. Ayrıca bu serilerde otokorelasyon ve değişen varyans genellikle bir arada görülmekte ve bu da yeni bir yaklaşımın uygulanmasının gerekliliğini göstermektedir. Bu yapıdaki serileri modellemek için klasik modellere alternatif olan otoregresif koşullu değişen varyans modelleri geliştirilmiştir. Bu modeller özellikle ekonominin bütünü üzerinde geniş çaplı bir etki yaratan finansal piyasa oynaklığını açıklamakta oldukça başarılıdır.Döviz piyasası dünyadaki en büyük finansal piyasadır. Bu piyasada görülen döviz kuru oynaklığı, uluslararası ticaret ve yatırım kararlarında önemli etkiye sahiptir. Bunun en önemli nedeni oynaklığın döviz kuru riskini arttırmasıdır. Hem yatırımcılar hem de politika yapıcılar açısından son derece önemli olan döviz kuru oynaklığı Eviews-6 paket programında ele alınmış; bu amaçla Dolar ve Euro serilerinden oluşan bir sepet kullanılarak farklı modeller tahmin edilmiş ve bu modeller arasından en uygun model belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to introduce the autoregressive conditional heteroscedasticity models which are commonly used in financial markets and to choose the most suitable conditional volatility model among eight different models for Turkish exchange market.The variance of error term is assumed constant in traditional econometric models. However, some recent studies for financial time series imply that variance may not be constant. Moreover, autocorrelation and heteroscedasticity are also observed together in many series. Thus, autoregressive conditional heteroscedastic models are needed for such time series. These models are useful to explain the financial market volatility.Exchange market is the largest market in the world. In this market, exchange rate volatility has an important effect on international trade and investment decisions. Since the volatility increases the exchange rate risk. Exchange rate volatility, which is extremely important both investors and policy makers is analyzed by Eviews-6 in this study. A basket which consists of dollar and euro series is used to estimate eight different volalility models and the best model is chosen.