ISDN (Integrated Services Digital Network) 2. ve 3. katman protokollerinin bir kişisel bilgisayarda benzeşimi
- Tez No: 29953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYHAN ERCİYEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, ISDN D kanalı SO arayüzüne bağlanabilecek bir PC tabanlı yazılım geliştirmektir. Sistem, D kanalı üzerinden gelen -çerçeveleri izleyip ekranda görüntülemekle birlikte tipik bir ISDN uç biriminin davranışlarını taklit ederek uç benzeşimi de yapmaktadır. Benzeşim için kullanılacak terminal hareketleri senaryosu kullanıcı tarafından belirlenebilmektedir. Çerçevelerin gözlemlenebilmesi ve uç benzeşimi yapabilme olanağı, teknik kullanıcıya hat üzerinde olabilecek herhangi bir hatayı kolaylıkla bulgulayabilmesini sağlayacak güçlü bir - araç sunmaktadır; Yazılımın gerçeklenmesinde, CCITT'nin Q.920/Q.921 ve Q.930/Q.931 tavsiyelerine genelde uyulmuş olsa da bu tavsiyelerde henüz standartlaşmamış eksiklikler ve diğer bazı teknik nedenlerle geliştirme aşamasında bazı sapmalar söz konusudur. Yazılımı oluşturan modüllerin paralel çalışmasını sağlamak üzere DOS işletim sistemi üzerine başka bir çalışmanın kapsamına giren bir çok işlemli (multitasking) çekirdek eklenmiştir. Bu çalışma, sistemin performansıyla ilgili bir analiz içermese de yakın zamanda bir performans analizi planlanmıştır. 107
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to develop a PC based software which can be connected to the SO interface of an ISDN D-Channel. The system can observe the frames on the D-Channel and depict them visually on the monitor. Furthermore, the system can simulate an ISDN terminal by generating the typical actions of a terminal. It is flexible in that it allows the user to set up a scenario for the terminal actions. The ability of observing the frames and setting up a scenario will make the system a powerful tool for the technical user with which he/she can observe the. ISDN connection and trace down a problem. The software consists of the monitor/simulator module, a D-Channel L2 protocol and a D-Channel L3 protocol handler. The L2 and L3 handlers support CCITT's Q.920/Q.921 and Q.930/Q.931 recommendations, respectively. Occasionally, however, there are some exceptions which are mostly due to technical reasons and the lacking standardization within the recommendations. A multitasking executive has been used as an extension to the underlying operating system, which runs the modules as concurrent processes. This executive is the subject of another study. A performance analysis of the system is not included in this study but is planned in the future. 108