Türkiye'de ve Dünyada uygulanmakta olan Maden Kanunu ve Uygulama Yönetmeliklerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative Analysis of Mining Laws and İmplementation Regulations in effect in Turkey and the World
- Tez No: 299570
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÜNVER, PROF. DR. ERHAN TERCAN, PROF. DR. MUSTAFA TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Law, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Doğal kaynakların, insan yaşamındaki önemi herkes tarafından bilinmektedir. Çağdaş yaşam gereğince madencilik faaliyetleri vazgeçilmezdir. Ekonomik bir faaliyet olan madenciliğin sağlıklı şekilde gelişebilmesi, her şeyden önce yapıcı, uygun bir yasal altyapıyı gerektirmektedir.Doğa ve toplum ile sürekli etkileşim içerisinde olan madencilik sektörünü etkileyen unsurların başında mevzuat gelmektedir. Bu çalışmada madencilik sektörü mevzuat yönünden değerlendirilmiştir. Türk Maden Kanununun çevreye duyarlı, sürdürülebilir kalkınma anlayışını benimsemiş, iş güvenliği bakımından çağdaş standartları olan, ülke sanayiinin enerji ve ham madde ihtiyacını güvenli, sürekli ve en ekonomik şekilde karşılamanın yanı sıra ulusal gelir ve istihdama en üst düzeyde katkı sağlayabilen bir altyapı kazanabilmesi amaçlanmıştır.Bu nedenle, bu çalışma kapsamında dünyada çeşitli ülkelerin maden mevzuatları incelenerek karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar ile maden mevzuatlarının ana konularını oluşturan maden haklarının verilmesi, maden haklarına ilişkin ruhsat sahiplerinin hak ve yükümlülükleri, çevre ve iş güvenliği hususları değerlendirilmiştir. İleriki zamanlarda değişen ihtiyaçlar doğrultusunda Türk Maden Mevzuatında yapılması muhtemel yasal düzenleme çalışmalarına ışık tutacağı düşünülen öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that natural resourses are important for human life. Mining activities are essential as required modern life. Firstly a proper and constructive legal infrastructure is necessary for the mining activities to develop wholesomely.Legislation is the main factor that effects the mining sector interacting with nature and public. In this work, mining sector had been evaluated in terms of legislation. It is aimed to provide to Turkish Mining Law an infrastructure that provides national revenue and employment at maximum level, supplies energy and raw material need of industry safely, continually and economically. This infrastructure should provide modern standarts in terms of safety and environmentally-conscious sustainable development at the same time.Therefore, the mining legislations of various countries in the world are compared by analysing in this work. By these comparisions, obtaining mining right, obligations and rights of mining license holder and environmental, health and safety issues are assessed within mining law. Some proposals which may shed light on mining legislation working in parallel of changing needs of Turkish Mining Law on future dates.