Kentsel yerleşim alanlarında peyzaj kalitesini artıracak ölçütlerin saptanması ve Dikmen Vadisi örneğinde incelenmesi
Determining the criteria for improving landscape quality in urban settlements and examining these criteria within the Dikmen Valley project
- Tez No: 299669
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada öncelikle, peyzaj kavramına yüklenen anlamın bilimsel yönden açıklanması ile insanların peyzaj algısının üzerinde durulmuş ve peyzajın kentsel tasarım çalışmalarında, sadece estetik güzellik sağlamak için yapılan bir planlama ve uygulama olmadığının anlatımı üzerinde durulmuştur.Bu tez çalışması kapsamında üzerinde durulan diğer bir konu ise kentsel yerleşim alanların da, planlama faaliyetlerinin tarihsel süreci içinde değişen planlama anlayışı ile birlikte kentsel peyzajın kazandığı önem ve kazandırdığı yararlarıdır.Çalışmanın ana konusunu oluşturan kentsel yerleşim alanlarında peyzaj kalitesini artıracak ölçütlerin saptanması çalışmalarında ise Dikmen Vadisi örneği baz alınarak incelenmiştir. 1957 onaylı N. Yücel-R.Uybadin Planında yeşil alan olarak korunmasına rağmen kontrolsüz bırakılması sonucu gecekondulaşan Dikmen Vadisi'nin bir yeşil alan projesi olarak Ankara'ya tekrar kazandırılması çalışmalarında mevcut sorunlar ve olanaklarda dikkate alınarak peyzaj kalitesini artıracak ölçütler saptanarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study primarily defines the scientific meaning of landscape architecture and the people's perception of the term. It emphasizes the fact that landscape architecture design and implementations do not only focus on the aesthetic level of the urban planning process.It also comments on the changes of planning practices and the increasing importance of urban landscape design during the historical course of the urban design process.The main focus of the study; determining the criterion for improving the landscape quality within urban settlements, is analyzed through the specific case of the Dikmen Valley Development Project. The valley is seen as a green field in the 1957 N. Yücel-R. Uybadin approved plans but due to uncotrolled growth, area experienced unplanned developments. This study suggests improvement criterion for the Dikmen Valley considering the current problems and potentials of the area.