Kütahya-Çavdarhisar aizanoi arkeolojik sit alanının peyzaj mimarlığı ve turizm açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the area Kütahya-Çavdarhisar aizanoi archeological sites from the aspect of landscape architecture and tourism
  1. Tez No: 299670
  2. Yazar: EVREN TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünya'nın ortak mirası olarak kabul edilen arkeolojik alanlar birer sanat eseri olduğu kadar, tarihi belge olarak da korunmalı ve bu tutumun sürekliliği sağlanmalıdır. Koruma çalışmaları, her biri kendi iç dinamiklerine sahip, kendi özelinde değerlendirilen arkeolojik alanları turizm açısından daha da cazip hale getirmektedir. Dolayısıyla arkeolojik alanlarda yapılan bilimsel ve çağdaş her müdahale alanın potansiyel kullanımı arttırmakta ve bu artış ile alanların mevcut taşıma kapasiteleri üzerinde kullanım durumunu ortaya çıkartmaktadır. Bu durumda da arkeolojik alanlarda tahribat kaçınılmaz olmaktadır. Bu noktada, son derece hassas yapıda olan arkeolojik alanların taşıma kapasiteleri tespit edilmeli ve bu doğrultuda, koruma ? kullanma dengesi kurularak tahribat en aza indirilmelidir.Bu araştırmada; Kütahya ili, Çavdarhisar ilçesi sınırları içerisinde bulunan Aizanoi arkeolojik sit alanının belgelenerek bir envanter oluşturulması, alanın mevcut potansiyelinin değerlendirilerek çağdaş koruma yaklaşımları doğrultusunda koruma - kullanma dengesinin kurulması ve geliştirilmesi, kültür turizmi çerçevesinde alanın sorun ve olanakları saptanarak ileri dönük turizm açısından bir süreklilik oluşturması amaçlanmıştır.Bu kapsamda; Aizanoi arkeolojik sit alanı ve yakın çevresinde gerçekleştirilen etüt çalışması ve literatür araştırmasından elde edilen veriler değerlendirilerek, saptanan sorun - olanaklar ortaya konmuş; alanının özgün niteliğinin korunması, koruma - kullanma dengesinin sağlanması ve sürdürülebilirliği yanı sıra peyzaj tasarımı ve alanda turizm faaliyetlerinin gelişmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Archaeological sites accepted as the common heritage of the worlds, as well as a work of art, as historical documents should be protected and this protection must be provided as continuity. Conservation works, each with its own internal dynamics, it?s the case of archaeological sites evaluated in terms of tourism are becoming even more attractive. Therefore, each modern and scientific application increase with the potential use of the archaeological areas. This increase in archaeological sites are used more than their capacity. In this case, the destruction of archaeological sites is inevitable. At this point, archaeological sites should be identified carrying capacities and in this respect, established protection - utilization balance and minimized damage.In this study aimed to the creation of an inventory as well as to evaluating the potential of the existing archaelogical area, identifying problems and opportunities at Aizanoi archaeological site where located within the boundaries of the town of Çavdarhisar, the province of Kutahya.In this context, Aizanoi archaeological site and survey work in the immediate vicinity and by evaluating the data obtained from the literature survey identified problems and opportunities are described. In this respect suggestions have been developed for the original nature of the protection, providing conservation - utilization balance and sustainability, landscape design, increase of tourism activities.