Giysilik koyun derisi işleyen deri fabrikalarının kireçlik atıkları üzerine bir araştırma
- Tez No: 29968
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Çevre Mühendisliği, Leather and Fur Technology, Environmental Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
59 B. ÖZET Bu araştırma Yeşildere'de 18 fabrikadan rastgele alınan kireçlik atık f lottelerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu suretle kireçlik atığında etkili parametrelerin önemi üzerinde durularak sanayinin içinde bulunduğu durum yansıtılmış ve bu durumun değerlendiril mesini yapmak mümkün olmuştur. Araştırmada, kireçlik atık f lottelerinin sıcaklığı ortalama 21.85*C olarak bulunmuştur. Kireçlik f lottelerinin optimum çalışma sıcaklığının 20 ile 25* C arasında olduğu düşünülürse, bulunan değerin iyi olduğu söylenebilir. Kireçlik atık f lottelerinin pH değeri ortalama 12.21 olarak bulunmuştur. Çeşitli kaynaklarda kireçlik prosesi pH sının 11.2 nin altına düşmemesi önerilmektedir. Bulunan 12.21 lik pH değeri bunun üzerindedir. Yapılan kimyasal analizlerden KDÎ parametresinin ortalama değeri 57316.70 mg/1 olarak bulunmuştur. Bu değerin, büyükbaş derilerin kireçlik atık f lottelerinin KOÎ değerleri ile uyum içinde olduğu görülmektedir. Bu da bize; Yeşildere'de badana ile yapılan kıl alma da, derinin üzerindeki kıl ve yünlerin iyi uzaklaştırıl- madığını göstermektedir. KOÎ parametresinin yüksek değer60 göstermesi ortamda çeşitli organik kirleticilerin fazla miktarda bulunmasındandır. Atık kireçlik f lottelerinin BOîg değeri ortalama 26693.40 mg/1 olarak tesbit edilmiştir. Saptanan B0I değeri, bazı çalışmaların değerlerinden küçök, bazıla rından ise büyük çıkmıştır. Bu şekildeki bir esnek lik, kireçlik atıklarındaki organik kirleticilerinin fazla olması sebebiyle daha fazla miktarda biyolojik oksijene ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Yapılan çalışmada ortalama zırnık değeri 335.78 mg/100ml olarak saptanmıştır. Bu değerin, çeşitli kaynaklarda belirtilenler ile uyum içinde olduğu gözlenmektedir. Araştırma sonucunda, ortalama çözünmüş kireç değeri 201.46 mg/100ml olarak belirlenmiştir. Bu değer literatürdeki değerlerin bazılarından çok küçük iken, bazıları İle uyum içindedir. Kireçlik atık f lottelerinin tuz değeri ortalama olarak 346.95 mg/1D0ml olarak bulunmuştur. Yapılan çalışmada ortalama yağ ve gres değeri 3D32.4 3mg/l olarak tespit edilmiştir.61 Kireçlik atık f lottelerinin ortalama TKM değeri 55900 mg/1, TAKN 33680 mg/1 ve TFEKM ise 22220 mg/1 olarak bulunmuştur. Çeşitli kaynaklarda belirtilen değerler ile araştırmada saptanan değerler uyum içindedir. Azot tayini ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda ortalama olarak 608.11 mg/100ml bulunmuştur. Bu değer, yapılan diğer çalışmalara oranla daha yüksek bir değerdir. Sonuç olarak Yeşildere'de yapılan kireçlik işlen- tilerinde uygun miktarlarda kimyasallar kullanılmış tır. K0Î ve B0te nin çok yüksek değerler vermeleri ise kireçlikte yoğun bir kıl alma işleminin yapıldığı kanısını uyandırmaktadır. Aşırı azot değeri ise bize deriden protein kaybı olduğunu göstermektedir. Bu da kireçlik prosesinde optimum şartların daha dikkatli bîr şekilde ayarlanması gerektiğini göstermektedir. Fazla oranlarda değer gösteren K0î,B0tB ve azot parametreleri arıtma tesislerinin giderlerini arttıracağından, kireçlik prosesine etkili faktörlerin tümünün optimum seviyede tutulması önemlidir.
Özet (Çeviri)
62. SUMMARY This research has been done in order to examine liming effluent floats which had been arbitrarily taken from 18 different tanneries, in Yeşildere. So, by stressing the importance of parameters, those are effective in liming effluents; the position of industry has been reflected and it has been possible to evaluate the situation. In this research, the average temperature of liming effluent floats has been found as 21.89'C. If the optimum working temperature of liming effluent is thought between 20-25'C, the found values can be accepted in good level. The average pH value of liming effluent floats has been found as 12.21. In several literatures, it is not advised that the pH of liming process to be below 11.2. The found pH value, that is 12.21 Is above 11.2. The average value of COD (Chemical Oxygen Demand) has been found as 57316.70 mg/1 after chemical analyses. It is seen that this value is in favour with COD values of liming effluent floats of hides. This shows us that the paiting method which has being used in63 Yeşildere is not effective in unhairing process. The high level of COD parameter is caused by the existence of various organic polluters in high amounts in the environment. The average value of BODB (Biological Oxygen Demand) of liming effluent floats has been found as 26693.40 mg/1. This fixed BOD value is either below or above the values of several researches. This kind of an elasticity is caused by the demand of more biological oxygen because of high amount of organic polluters in the liming effluent floats. The value of sodium sulphur is found as 335.78 mg/100ml after the researches. It is observed that this value is in favour with the indicated values in various literature. After the researches, average dissolved lime value is found as 201.46 mg/100 ml. While this value is sometimes in favour with the values of several literature, it is sometimes below the values of different ones. The average salt value of liming effluent floats is found as 346.95 mg/100ml.64- After the researches, the average oil and grease value is found as 3032.43 mg/1. The average value of total solid material, total suspended solid material and total filterable solid material of liming effluent floats are found as 55900 mg/1, 33B80 mg/1 and 22220 mg/1 as in the order about. These values are in favour u/ith the values of several literature. After the researches dealing with nitrogen, the average value is found as 608.11 mg/100ml. This value is a higher value in respect to other researches. As a result, appropriate amounts of chemicals are used in liming processes, in Yeşildere. Resultant of very high values of COD and BOD causes us to think that a dense amount of unhairing process has being used in these liming units. By the way, the extreme nitrogen value shows us the protein loss from the skin. This shows the demand of a more careful organization of optimum conditions in liming process. As high values of COD, BOD and nitrogen parameters increase the outgoes, it is important to protect the optimum levels of effective factors of liming process.